Гардијан: Над 6500 луѓе ги изгубија животите при изградбата на објектите за Мундијалот во Катар

Англискиот весник „Гардијан“ денеска објави дека досега загинале над 6.500 работници при изградбата на стадионот за Светското првенство во Катар следната година.

Гардијан дошол до таа бројка повикувајќи се на извори од Бангладеш, Индија, Непал и Шри Ланка, од каде доаѓа екстремно ефтината работна сила. Според нивното истражување, од 2011 до 2020 година загинале 5.927 работници од тие земји, а други 824 работници биле од Пакистан. Ова се податоци собрани од амбасадите на овие земји во Катар.

Гардијан смета дека вистинскиот број на жртви е многу, многу поголем затоа што нема податоци од Кенија и Филипини и некои други земји од каде што има многу работници. Тие не ги изгубиле животите само на градилиштата на стадионот, туку и на придружните инфраструктурни објекти како што се патишта, надвозници, станици, хотели итн.

"Во Катар има вкупно два милиони увезени работници од сиромашните азиски земји. На градилиштата на стадионот, официјално загинале 37, а останатите на разни други проекти. Работниците живеат во нехумани услови, работат по две смени на ден, и многу од нив извршиле самоубиство. Цели семејства биле уништени, а многу од нив дури и не знаат како ги изгубиле своите татковци, сопрузи и браќа “, се вели во текстот.

Гардијан тврди дека работодавците ја навеле причината за смртта како „природна“ за скоро 80 ​​проценти од смртните случаи, а бројни тела биле пронајдени на градилиштата во распадната состојба, што значи никој не ни прашал каде се работниците кога не се појавиле за работа.

Катар ја добил организацијата на Светското првенство во 2011 година под благо речено сомнителни околности. Објавени се неколку истраги и сведоштва за купување гласови пред гласањето, но досега никој не одговарал, пишува Гардијан.

Скандал во Бундестагот: Пратеник од власта правел профит од заштитни маски

Никола Либел, член на Бундестагот од редовите на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, денеска најави оставка и напуштање на политиката.

Либел се повлече откако било откриено дека неговата приватна компанија остварила профит од трговијата со маски на почетокот на пандемијата на корона вирусот.

Критиките денеска пристигнале од опозициските партии, но и од неговите сопартијци, бидејќи било откриено дека неговата приватна компанија заработила 250.000 евра од трговија со заштитни маски на самиот почеток на пандемијата, објави АП.

Мексико среде пандемија е преполно со туристи, најмногу од САД и Европа

2020 година беше катастрофална за туризмот . Но, една земја успеа да се искачи на скалата на популарност кога станува збор за туристички посети: Мексико го достигна глобалното трето место според бројот на туристи среде пандемија, пишува Дојче Велe.

Авиони од целиот свет слетуваат и полетаат на меѓународниот аеродром во Канкун на секои пет минути. И така е од средината на декември. Ова мексиканско одморалиште на карипскиот брег е на врвот на сезоната.

Луфтханза, исто така, ја обновила својата маршрута од Франкфурт до одморалиштето во октомври, и покрај строгите правила за патување за време на корона кризата. На плажата, преполна со капачи од Европа и Северна Америка, пред Пирамидите на Маите, повторно се формираат огромни редици. Хотелиерите и угостителите се задоволни.

За многу туристи, песочните плажи и тиркизното море се јасно примамливи за да ја сокријат реалноста дека единиците за интензивна нега во мексиканските болници се пренатрупани, бројот на новоинфицирани расте секојдневно, а досега повеќе од 174.000 луѓе починале од инфекција со коронавирус. Причините за ваквиот брз развој на туризмот во Мексико се повеќекратни. Од една страна, Мексико никогаш не ги затворило своите граници ниту бара негативен тест за корона при влез во земјата. Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор е еден од оние политичари кои ги одбиваат мерките за затворање за да не и наштетат на економијата. Друга причина се мексиканските емигранти кои масовно ја посетуваат својата татковина за време на Божиќ и со тоа се грижат за зголемувањето на бројот на туристички посети.

Во државата Квинтана Ру, каде се наоѓа Канкун, гувернерот наредил задолжително носење маски. Покрај тоа, ова одморалиште на Карибите се наоѓа на само три до четири часа лет од дестинација во Северна Америка, од каде доаѓаат најголемиот број странски гости во Мексико. Колку е летот пократок, толку се помали шансите за инфекција во авионот.

Но, многу лекари во Мексико ја гледаат оваа отворена политика во туристичкиот сектор како еден од главните виновници за зголемувањето на бројот на нови инфекции во туристичките региони. Епидемиолошката состојба во овие региони се влошила од февруари, но ситуацијата е многу поповолна отколку во жариштата во и околу Мексико Сити.

Со авион на „Eр Србија“ пристигна првата пратка од руските вакцини „Спутник V“

Со авион на „Ер Србија“ пред малку на скопскиот аеродром пристигна првата пратка од руските вакцини „Спутник“...

Вакцините, вкупно 3.000, се во соодветно пакување, а ќе се чуваат на – 18 до -20 степени, за што потребната инфраструктура е подготвена. Вакцините ќе бидат ставени во посебни фрижидери, по што ќе се организира и процесот на вакцинација во пунктовите во Здравствениот дом – Скопје. Како што изјави министерот Филипче, вакцинацијата веројатно ќе почне во среда.

Според Филипче, од кинеската вакцина се очекуваат 200.000 дози од кои одредена количина може да дојде за кратко време, но се уште не е точно потврдено кога.

Рускиот амбасадор рече дека вакцината ќе придонесе за спасување човечки животи и за враќање на македонската економија на траекторијата на раст.

На аеродромот во Скопје е Тамара Стојкова .

притисни ентер