Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

„Честитки од длабочината на нашите срца и души. “

До високопреподбниот архимандрит Партениј и понатаму пристигнуваат честитки за неговиот избор за викарен епископ на Дебарско-кичевската епархија, со желби за добро здравје, долг живот и продолжување на неговата благородна мисија започната пред четвртвек. Во низата честитки кои приситигнуваат од сите страни, е и честиката од Месната заедница на познатото село Галичник, каде Архимандрит Партениј последните години редовно го обавува чинот на венчавање на младожениците на Галичката свадба.

– Честитки од длабочината на нашите срца и души. Ви посакуваме долги години добро здравје, успешна работа и продолжување на мисиите на прифаќање, разбирање и љубов, општествена работа и соработка, стои меѓу другото во честитката. Честитка упати и раководството на Здружението на граѓани „Брзовец" од село Тресонче, во име на жителите по потекло од едно од неколкуте преубави села во подрачјето на Мала Река.

– Тресончани,како врпочем сите Мијаци, со векови биле и сеуште се нераскинливо позрзани со нивната духовна ризница-Бигорскиот манастир и братството. Како во минатото, така и во иднина, ќе продолжиме со грижата за традицијата наследена од нашите предци за негување на меѓусебната поддршка со Бигорскиот манастир – „Св. Јован Крстител", напишаа Тресончани меѓу другото во честитката. На седницата на Светиот архиерејски синод, на 21 мај, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител", високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно избран за нов епископ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Ова се случува во годината во која ова македонско древно светилиште одбележува два големи јубилеја: 1.000 години од основањето и 25 години од возобнувањето на монашкото братство. Одбележувањето започна вечерта на Бадник со промоција на првата книга со беседи „Бог се јави во тело, воскресна во слава" на архимандрит Партениј, продолжува низ целата година, а главната прослава ќе се одржи на 18 октомври. Инаку, наречението (објавување на веста пред верниците) за отец Партениј е закажано за 11 јули во Бигорскиот манастир а на 12 јули на празникот на светите апостоли Петар и Павле ќе се одржи хиротонијата во храмот Света Софија во Охрид. /МИА

Руските научници ја завршија првата фаза од клиничките тестирање на вакцината против Ковид – 19

Првиот московски државен медицински универзитет „Сеченов“ објави на 12 јули дека е завршено тестирањето на вакцина против Ковид-19 од руско производство. 

Ова го соопшти Вадим Тарасов, директор на Институтот за транслациона медицина и биотехнологии на Првиот медицински универзитет.

Клиничкото тестирање на безбедноста на вакцината е вршено на Првиот медицински универзитет. Целта на клиничкото тестирање беше да се провери безбедноста, а не ефикасноста на новиот препарат.

Научниците планираат до 28 јули да ја завршат следната фаза клинички тестирања, насочени кон проверка на ефикасноста на новата вакцина.

Научниците проценуваат дека масовното производство на препаратот ќе започне до почетокот на септември 2020 година. Неопходно е таа претходно да добие сертификат од руските медицински органи, а тој процес ќе трае неколку дена и ќе биде завршен до почетокот на август.

ЗЕВЗЕК ИЗБОРИ 2020 - Пази петарда!

Единствено на Канал 5! Зевзечки поглед на ИЗБОРИ 2020 - утре во 12:00, 13:00, 14:00, 16:00 и 17:00 часот, на програмата на Канал 5!

Не пропуштајте!

ЗЕВЗЕК ИЗБОРИ 2020 - Пази петарда!

Бритни Спирс ги загрижи фановите со објавата на Инстаграм

Новите фотографии објавени на Инстаграм од пејачката Бритни Спирс ги загрижија нејзините обожаватели.

Таа најпрвин објави фотографија од себеси како држи букет маргаритки и со порака што за некои им беше чудна.

„Бог е во малите работи, сè е важно“, напиша таа до фотографијата на која некои ги забележале неуредните нокти со изгребан лак за нокти.

„Дали ни испраќа повик за помош со овие нокти?“ се прашуваа фановите, а многу други изразија загриженост, читајќи го истиот повик на фотографијата со цвеќиња.

Таа наскоро објави фотографија на која позира во жешки панталони и кратка маица и со малку замачкана шминка.

„Бог да ве благослови сите“, напиша таа покрај фотографијата.

Следеа веднаш барањата од обожавателите да објави видео, за да им покаже дека е во ред.

"Брит, добро сте. Ве молиме, објавете видео за сите загрижени фанови", "Бог да те благослови, сите се бориме за вас", "Шминката околу очите е повик за помош", "Ако сте во опасност, облечете на следната фотографија нешто розово “, и пишале фановите.

GOD BLESS YOU ALL !!!!!

A post shared by Britney Spears (@britneyspears) on

Некои дури заклучија дека фотографиите воопшто не ги објавува таа и дека ова е знак дека е во опасност. Започнаа да пишуваат во коментарите дека полиција треба да биде испратена на нејзината адреса.

„Дали некој ја знае нејзината адреса? Треба да ја повикаме полицијата да ја провери нејзината состојба. Повикајте ги сите да ги поплават со повици“, беа некои од коментарите.

притисни ентер