Фотографијата на Бајден стана најголем хит- досега има над 208 милиони прегледи

Американскиот претседател Џо Бајден сподели меме познато како „Темниот Брендон“ со криптична порака на X, а неговата објава собра повеќе од 208 милиони прегледи.

„Како што замисливме“, се вели во објавата покрај мемето што го прикажува алтер егото на Бајден, што го создадоа поддржувачите на Доналд Трамп за да го прикажат Бајден во негативен контекст. Бајден објави вирално меме, откако Канзас Сити Чифс го освои Суперболот.

Најавата всушност беше одговор на Бајден на теориите на заговор дека сака да ја искористи популарноста на Тејлор Свифт и Супер Боул во трката за втор мандат на претседателските избори, кои се одржуваат оваа година. Покрај тоа, се појавија теории на заговор дека играта била наместена за да се фаворизира Бајден.

Темниот Брендон беше создаден како референца за инцидент што се случи кон крајот на 2021 година на автомобилска трка кога репортерката Кели Ставаст очигледно погрешно ја слушна толпата како извикува „Е*и го Џо Бајден“ наместо „Ајде да одиме Брендон“. Брендон Браун беше еден од возачите на трката, а целата приказна се претвори во вирално меме.

Во целата приказна се вклучи и мегапопуларната пејачка Тејлор Свифт, која ја прослави победата на тимот на своето момче Тревис Келче на Супер Боул.

Свифт ја поддржа кандидатурата Бајден-Харис во 2020 година и тогаш рече дека сака да го собори Доналд Трамп од Белата куќа. Таа се уште официјално ја нема поддржано кандидатурата на Бајден, а Доналд Трамп неодамна ѝ кажа дека би била „нелојална“ доколку го направи тоа.

Инаку, Свифт има 281 милион следбеници само на Инстаграм, а откако минатата година им кажа на своите следбеници да се регистрираат за да гласаат на таа платформа, непрофитната организација Vote.org забележала повеќе од 35.000 регистрации.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер