Фон дер Лајен:Западен Балкан не е станица на ,,Патот на свилата”

,,Пандемијата на коронавирус ја покажа нашата кревкост и сега е време Европа да излезе од оваа кревкост кон нова виталност, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во својот говор за состојбата на Унијата.

„Ова е момент за Европа, да си веруваме едни на други и да останеме заедно. Ова е момент за Европа, која треба да не одведе од оваа кревкост кон нова виталност“, рече Фон дер Лајен на почетокот на нејзиниот прв говор за состојбата на Унијата со акцент на владеењето на правото.

"Последните неколку месеци нè потсетија колку може да биде кревко. Имаме должност и секогаш мора да внимаваме на владеењето на правото. Не смее да се толерира кршење на владеењето на правото. Јас ќе продолжам да го бранам, исто како и интегритетот на европските институции. Европските вредности не се на продажба", рече таа.

Следејќи го примерот на Соединетите држави, еднаш годишно, на септемвриската пленарна сесија, претседателката на Комисијата држеше говор за состојбата на Унијата од 2010 година, ги разгледуваше резултатите од изминатата година и објавуваше приоритети за следната.

Во својот говор, Урсула фон дер Лајен се осврна на напорите на Комисијата за ублажување на здравствените и економските последици од пандемијата на „ковид-19“ и ја изложи својата визија за закрепнување на економијата, зелената и дигитална транзиција, борбата против климатските промени и ситуацијата во европското соседство.

Фон дер Лајен рече дека Комисијата предлага нови цели за намалување на емисиите на стакленички гасови за најмалку 55 проценти до 2030 година во споредба со 1990 година. Сегашната цел е 40 проценти намалување до 2030 година, што не е доволно за ЕУ ​​да ја исполни целта за климатска неутралност до 2050 година.

Таа посочи дека 37 проценти од 750 милијарди евра од планот за закрепнување на ЕУ треба да бидат инвестирани во целите од Европскиот зелен план и дека 30 проценти од тие 750 милијарди треба да се соберат со издавање на зелени обврзници.

Програмата на ЕУ за следната генерација треба да овозможи поголема употреба на водород, да се создадат „европски долини на водород“, да се модернизира индустријата, мобилноста и да се внесе нов живот во руралните области.

Пандемијата ги забрза дигиталните иновации и „следната декада мора да биде дигитална декада“, вели претседателката на Комисијата.

Фон дер Лајен рече дека доколку нема договор на глобално ниво, Комисијата ќе предложи следната година ЕУ самостојно да воведе дигитални даноци.

Таа рече дека треба да се создаде силна европска здравствена унија и најави дека ЕУ ќе формира своја агенција за биомедицинско истражување и ќе свика глобален самит за здравство во Италија следната година за подобро подготвување на светот за некои идни пандемии. Таа исто така рече дека треба да се зајакнат Европската агенција за лекови и Европскиот центар за контрола и превенција на болести.

Фон дер Лајен објави законодавен предлог за заедничка европска рамка за минимална плата.

Следната недела Комисијата ќе објави предлог за миграција и азил. „Миграцијата е европски предизвик и цела Европа треба да даде сè од себе“, рече таа.

Таа рече дека Западен Балкан има место во Европската унија. "Ние ја делиме истата историја, истата судбина. Тоа е дел од Европа, а не станица на" Патот на свилата "", рече Фон дер Лајен.

Таа ги осуди хомофобичните политики како оние во Полска, каде беа прогласени „зони без ЛГБТКИ“.

„Нема место во Европа за зони без ЛГБТКИ“, рече таа.

Говорејќи за Брегзит, Фон дер Лајен рече дека изгледите за склучување договор за идните односи меѓу ЕУ и Велика Британија бледнеат со секој изминат ден. Таа истакна дека договорениот договор за раздвојување не може да се промени еднострано, како што стори британскиот парламент. "Станува збор за закон, доверба и добра верба. Довербата е основа за секое партнерство", рече таа.

Утре стабилизирање на времето, од сабота до понеделник циклонска активност со влажни бранови

 Преодно стабилизирање на времето ќе има утре и ќе дува умерен дозасилен јужен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура утре ќе се движи од 8 до 15 степени, а дневната од 20 до 31 степен. Во Скопје и околината утринската температура ќе достигне до 13 степени, а дневната до 28 степени.

Од сабота до понеделник ќе бидеме под влијание на изразена циклонска активност со чести продори на влажни бранови. Времето е биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд особено во сабота (над 30 литри на квадратен метар), кои наместа ќе бидат поројни, со грмежи и силен ветер (над 80 километри на час). Температурата значително ќе се намали.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче доскорешниот прв КОВИД центар го доведе до финансиски колапс

 Дали неспособноста на ново-стариот министер за здравство Венко Филипче ескалира, и тоа уште на самиот почеток на новиот мандат?

Дали во „новата нормалност“ Клиниките и болниците во Република Македонија се наоѓаат пред финансиски колапс? Освен што недостасува медицински кадар по здравствените установи, сега постепено излегува на површина и финансискиот дефицит.

Имено, јавноста деновиве беше сведок на шокантна вест која што проструи во медиумскиот простор, дека Градската Општа Болница „8-ми Септември“ е пред финансиски колапс. ФЗОМ, според информациите кои се јавно достапни, должи финансиски средства за речиси 13.000 пациенти лекувани од КОВИД-19 во оваа болница.

Недозволиво е ова што се случува во македонското здравство. Над 12.000 прегледи на болни со КОВИД-19 и над 2.000 излекувани пациенти, а ниту денар од државата за доскорешниот прв КОВИД центар во Република Македонија.

Шест месеци ГОБ „8-ми Септември“ функционирала без префрлени средства од ФЗОМ, па затоа сега има потешкотии да ги набави основите материјали за нормално функционирање.

На скандалите им нема крај.

По ваков еден невиден скандал, Филипче го нема никаде да одговори зошто оваа елитна болница е доведена до работ на егзистенција?

За ова одговорност од надлежните мора да има.

ВМРО-ДПМНЕ го повикува ФЗОМ и министерот за здравство Венко Филипче да одговорат на јавноста што е причината за овој скандал? Каде се финансиските средства кои што треба да се исплатат на болницата? Зошто до сега истите не се исплатени и зошто болницата е доведена Филипче не успеа да се справи ниту со првиот бран, кој во Република Македонија е продолжен со неколку пикови. Предвидливо е за жал дека најверојатно нема да може да се справи ниту со вториот.

Неспособноста на оваа старо-нова влада досега не чини над 700 човечки животи.

Време е да се понесе одговорност за ваквата неспособност.

Синиша Стојаноски, пратеник

Родители го пријавиле синот за малтретирање, при приведување продолжил со агресија

 Дваесет и едногодишен тетовец бил приведен откако родителите го пријавиле дека ги малтретирал дома. При приведувањето тој ги одбил наредбите на полицајците за легитимирање.

-Вчеравечер околу 23 часот и 15 минути, полициски службеници на СВР Тетово го привеле 21-годишниот тетовец Д.А. кој се однесувал агресивно кон нив и одбивал да се легитимира. Претходно бил пријавен дека психички и физички ги малтретира родителите, соопшти СВР Тетово.

Полицијата презема и други соодветни мерки за расчистување на случајот.

притисни ентер