Фон дер Лајен:За да ја смениме планетата, треба да го смениме и начинот на размислување

Пандемиите секогаш ја менувале нашата судбина, напиша во блог претседателската на Европската Комисија , Урсула фон дер Лајен, која во средата се обрари и на пленарната седница на која ги образложи идните планови на ЕУ.

Тие не охрабруваат да гледаме на светот поинаку и нè потсетуваат на вредноста на малите животни радости - од секојдневните навики до прифаќањето на најблиските и почитувањето на природата.

,,Заради нив, се прашуваме себеси, размислувајќи дали можеме да направиме некои работи подобро. Тие ни даваат можност да ја смениме иднината.

И оваа пандемија е таква. Се разбира, за милиони луѓе, изминатиот период беше болен и вознемирувачки, и ние мора да продолжиме да бидеме претпазливи затоа што во некои делови на Европа бројките повторно растат. Но, во тие шест месеци научивме и некои вредности, како на пример колку вреди да се биде член на Унијата во која 27 земји се потпираат едни на други. И тоа ни овозможува заедно да излеземе од кризата посилни.

Дека тоа е можно, покажува и историскиот договор за инструментот NextGenerationEU - нашиот план од 750 милијарди евра за закрепнување и иднината. Европа никогаш не била толку обединета. Сега е време да се оди напред во тој дух и за други прашања.

На пример, миграцијата. Ова прашање е извор на поделба во Европа предолго и јас сум убедена дека можеме и мора да го решиме заедно. Само погледнете ги вестите за да разберете колку е важно итно да се најде одржливо решение. Како што веќе објавив во говорот за состојбата на Унијата оваа недела, Европската комисија ќе претстави нов европски пакт за миграцијата во наредните денови. Ќе му пристапи на овој проблем хумано, и тој не само што ќе биде европски по име, туку ќе обезбеди и заедничко европско решение. Е се заснова на солидарноста меѓу Европејците и солидарноста со бегалците и на колективната одговорност на националните влади. Прашањето за миграцијата нема да исчезне. Ние мора претпазливо да управуваме со миграцијата - предизвиците, но и можностите што ни ги нудат.

Ова е моментот Европа да се крене и да го обезбеди тој подобар живот. Во изолација, копнеевме за чист воздух и зелени градови. Дигиталните технологии им овозможија на студентите да го продолжат своето образование, а бизнисот да продолжи да работи, но премногу Европејци во руралните области и сиромашните семејства беа запоставени. Постпандемискиот свет мора да го надмине ова и сега имаме сè што е потребно за да се случи.

NextGenerationEU ни ги обезбедува потребните финансиски ресурси за итно стратешко дејствување, од зголемување на брзината на Интернет до поддршка на индустријата. Ни нуди можност да ја опоравиме нашата економија, но повеќе од тоа: утре можеме да изградиме темели за подобар живот. Треба да обрнеме посебно внимание на тоа како се однесуваме кон нашата планета. Во Европскиот зелен план, си поставивме цел да ја направиме Европа неутрална кон климата до 2050 година. За да се постигне ова, ние сега предлагаме целите за намалување на емисиите за 2030 година да се зголемат на најмалку 55% ​​наместо сегашните 40%.

Тоа е амбициозен план, но исто така реален и корисен за нашата економија и индустрија. Во последниве недели, добив стотици писма од граѓани, директори на компании и невладини организации, сите барајќи Европа да го преземе водството. Подготвени сме за тоа. Не станува збор само за намалување на емисиите - ние сакаме да создадеме свет каде луѓето ќе живеат подобро, сакаме повеќе енергетски ефикасни згради, почист транспорт.

За да ја смениме планетата на подобро, треба да го смениме и начинот на размислување. Европската зелена агенда не е само проект за животната средина и економијата: тој исто така мора да биде нов културен проект за Европа. Културата е плод на соработката на големите умови. Затоа сакам да најдеме нов европски Баухаус, инспириран од уметничката насока од минатиот век, што беше мешавина од форма и функционалност. Тоа ќе биде простор за креативност што ќе спои архитекти и уметници, студенти, инженери и дизајнери, кои ќе комбинираат стил и одржливост.

Но, тоа е само мал дел од работата пред нас. Ќе мора да покажеме решителност во сè што правиме - од градење на силна Европска здравствена унија до обезбедување пристојни плати за сите. Убедена сум дека Европа има се што е потребно за тоа. Имаме визија, имаме план, имаме инвестиции. И најдовме ново единство. Значи, сега треба да дадеме се од себе. Оваа пандемија нека ни помогне да го најдеме патот кон подобра иднинам, напиша фон дер Лајен.

Жителите на Гази Баба и Аеродром од денеска до недела ги предаваат старите печки

Жителите на општините Гази Баба и Аеродром што аплицираа за субвенции за набавка на клима инвертери во Град Скопје во текот на продолжениов викендќе можат да ги предадат своите стари печки на дрва или на нафта во Вардариште

Акцијата ќе трае од 10 до 16 часот.

Во Град Скопје до вчера се пристигнати 4.800 апликации, а само од општините Гази Баба и Аеродром се пристигнати над 1. 000 апликации на овој јавен повик.

Изминатите викенди, ваква акции за предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима уреди за затоплување се организираа во општините Сарај, Шуто Оризари и Карпош.

Значајно е да се нагласи дека во наредните две години, согласно со условите од јавниот повик, градската или државната инспекција може да врши инспекциски надзор на лицата што добиле субвенција, за да се види дали навистина ги користат инвертерите или е направена измама, за што ќе биде поведена постапка за враќање на финансиските средства.

Јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата ги опфати граѓаните кои купиле инвертер од 01.01.2020 година, до завршувањето на повикот на 30.11.2020 години или до денот на исцрпување на средствата. На овој повик граѓаните можеа да аплицираат онлајн.

Според условите во повикот, на граѓаните ќе им бидат целосно надоместени трошоците за набавка на инвертер клима уред, но не повеќе од 62.000 денари во нето износ.

Целта на јавниот повик за доделување субвенции за набавка на инвертер клима уреди е да се придонесе за намалување на аерозагадувањето во Скопје преку намалување на бројот на оџаци кои чадат заради загревање на домовите во текот на грејната сезона, односно во зимскиот период.

Град Скопје

Хрватска: 1867 нови случаи на Ковид-19

Нов неславен рекорд во Хрватска.

Според официјалните податоци кои се објавени после 10 часот, во Хрватска за последните 24 часа се регистрирани 1867 нови случаи со Ковид-19, додека починале седум лица.

Вчера во Хрватска беа регистрирани 1.563 нови случаи на заразени со коронавирус, а починаа 13 лица.

Македонија го празнува 23 октомври- Денот на македонската револуционерна борба

Македонија денеска го празнува 23 октомври- Денот на македонската револуционерна борба.

Во рамки на годинешното одбележување на празникот Владата организираше положување на свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје, на настанот присуствуваше владина делегација составена од заменик министерот за финансии, Димитар Ковачевски, заменик министерот за култура, Седат Сулејмани и националниот координатор за воени и полициски ветерани, Стојанче Ангелов.

На спомен куќата на Петар Поп Арсов во Богомила, претпладнево владина делегација предводена од министерката за култура, Ирена Стефоски ќе положат свежо цвеќе.

притисни ентер