Фон дер Лајен до Украинците: Ќе бидеме со вас сѐ додека е потребно

„Украина сега има многу јасна европска перспектива, но патот до членство во Европската унија бара време и голем напор, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во обраќањето пред украинскиот парламент.

Европските лидери минатата недела ѝ доделија на Украина кандидатски статус, со што официјално беше отворен процес за кој се верува дека ќе трае со години пред земјата да стане членка на блокот од 27 нации.

Говорејќи преку видео врска со украинските пратеници, Фон дер Лајен го истакна напредокот што земјата го постигнала на нејзиниот пат кон ЕУ додека се бранеше од руската агресија што започна на 24 февруари.

„Украина сега има многу јасна европска перспектива. Украина е земја која ќе се приклучи на Европската унија, нешто што изгледаше речиси незамисливо пред само пет месеци“, им рече Фон дер Лејен на парламентарците и на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Патот е долг, но Европа ќе биде покрај вас на секој чекор од патот, колку што е потребно, од овие мрачни денови на војна до моментот кога ќе поминете низ вратата што води кон нашата Европска унија“, рече таа, додавајќи дека се потребни многу клучни реформи што е можно поскоро.

„Следните чекори се на дофат. Но, тие ќе бараат многу напор“, додаде Фон дер Лејен. Таа наведе како Украина, меѓу другото, треба да усвои закон за медиуми, да спроведе нови правила со кои се намалува прекумерната моќ на олигарсите и да назначи највисоки функционери за борба против корупцијата.

Харадинај: Постои сомнеж дека Курти сака да го подели Косово за да избегне формирење на ЗСO

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај синоќа изјави дека косовскиот премиер Албин Курти е „заљубен во планот за поделба на Косово“.

-Курти мора да има мака кога сака да поттикне војна, или тоа може да биде фактот дека се заљубил во планот за поделба на Косово. Постои сомнеж дека Курти, за да го избегне формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство, ќе го подели Косово, изјави Харадинај за РТВ Дукаџини.

Тој додаде дека ниту политичарите ниту криминалните банди не можат да го поделат северот.

Тој додаде дека во однос на поделбата на Косово, северот не може да го делат политичарите, тоа е прашање на безбедноста, никој, ниту криминалните банди, не успеале да го поделат.

Во Бутел утрово со експлозив е разнесен банкомат

Во Бутел утрово со експлозив е разнесен банкомат .

Инцидентот се случил кај „Алпи“ на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“. Во моментов полицијата е на терен и се врши увид на местото на настанот. Повеќе за инцидентот во следото издание на вестите .

Угостителските услуги поскапи за 13,4 отсто во однос на лани

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1.2 %. 

Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 %. Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се покаќени за 13.5 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Споредено по групи на услуги, во мај во однос на април зголемување е забележано во групите Храна за 0.7 %, Алкохолни пијалаци за 0.1 %, Безалкохолни пијалаци за 0.9 % и Ноќевања за 3.7 %.

притисни ентер