Филипче на средба со директорите на клиниките за помош на јавното здравство

Министерот за здравство Венко Филипче на средба со сопствениците на приватните болници. 

На средбата треба да се разгледаат можносите и на кој на начин ќе им помогнат на колегите од јавното здравство во борба со корона вирусот.

По прогласувањето на кризната состојба, државата побара од приватните болници да помогнат со ковид кризата. Во ваква состојба на приватните болници ќе им се наплатува од страна на фондот за здравство сума која им се дава на болниците од јавно здравство. Јавното здравство ги брои слободните места.

Министерот имаше средба со директорите на ковид центрите од јавното здравје. Новина е што веќе од стартот на оваа недела ќе бидат отворени дополнителни болнички кревети за лекување во хирушките клиники. Во соопштението минисерот посочува дека слободни места има, за него клучно е да не се намалува редонвиот програм на клиниките за акутните и хорночно болните пациенти.

Според докторите, најтешко е на интензвните одделенија, каде е борба за слободен кревет, само во „8 септември“ и на инфективната клиника има ципап маски и респиратори што во моментов стануваат најпотребни за тешките пациенти. Најмладиот пациент на ципап кислородна маска има само 20 година, и е пациент на интнензивното одделение во болницата „8 септември“, и е во тешка состојба.

Пред тријажниот центар и денеска имаше голем број пациенти кои со симптоми и со потешкотии дошле на контрола. Во оваа болница има сместено со 108 пациетни со ковид 19. На инфективната клиника роднините со полни ќеси преку прозорците или преку вработените им носат вода, облека на нивните блиски кои се во болница.

Во Скопје 474 пациенти се сместени во ковид центрите, девет пациенти заминале на домашно лекување. Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1298 и има колку 130 празни болнички кревети во ковид центрите.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер