Фејзулаи со албанска рап песна ,,Ак47” тргнал да убива низ Виена

Австриската полиција добила видео што може да расветли детали за терористичкиот напад на 2 ноември, односнио како терористот Кујтим Фејзулаи дошол вооружен во центарот на Виена.

На видеото се гледа како маж, на совозачкото седиште, седи во автомобил БМВ со автоматска пушка меѓу нозете, ист вид оружје употребено во нападот во кој беа убиени четири лица, а повеќе од 20 лица беа повредени.

Според неделникот „Профил“, полицијата го добила ова видео од 10 секунди, ноќта на нападот.

Во позадина се слуша албанската рап песна „Ак47“ од пејачот Нуш.

Полицијата утврдила дека оружјето што се гледа на видеото е автоматската пушка „застава М70“, истата што ја користел Фејзулај во терористичката акција.

Видеото е објавено на две групи на WhatsApp, а еден од членовите на тие групи бил во контакт со напаѓачот во неделата пред атентатот.

Исто така, 21-годишникот е сопственик на црно BMW 321i, поради што е осомничен дека го возел терористот, а со тоа учествувал и во нападот.

Покрај тоа, во јавноста стигнале нови информации и за 20-годишниот Фејзулаи, кој, по предвременото ослободување од притвор, барем еднаш бил на сослушување во Службата за заштита на уставот и борба против тероризмот.

Тој бил испрашуван за луѓе од исламистичката сцена.

Виенската полиција потврдила дека спровела „анализа на опасност“ во јануари годинава, а во февруари на Фејзулаи му бил одземен австрискиот пасош.

Magistrat 20 објавил дека Фејзулаи се обидел да извади лична карта, но полицаецот видел дека е осуден за тероризам, па го одбил неговото барање и побарал да му биде одземена.

Фејзулаи имаше државјанство на Австрија и Македонија, од каде потекнуваат неговите родители.

Убиени две судијки во Авганистан

Вооружени лица денеска убиле две жени судии со истрели кон автомобил во движење во северниот дел на Кабул и го повредиле  возачот, изјави судски претставник.

Ова е последниот напад во главниот град на Авганистан за време на мировните разговори меѓу талибанците и претставниците на авганистанската влада во Катар, потсетува АП.

Портпарол на Врховниот суд на Авганистан, Ахмад Фахим Кавим, рече дека жените биле судии кои работеле за повисокиот суд, но тој не ги идентификувал по име.

Никој не презеде одговорност за нападот, а портпаролот на талибанците Забихула Муџахид рече дека бунтовничката група не е одговорна.

Авганистанската влада во последните месеци повеќепати ги обвинува Талибанците за насочени убиства, а бунтовничка група ја обвини владата за организирање убиства за нарушување на мировниот процес.

Терористичката Исламска држава ја презеде одговорноста за повеќе напади во главниот град во последните месеци, вклучително и образовните институции во кои беа убиени 50 лица, повеќето студенти.

ИД ја презеде одговорноста и за ракетните напади во декември насочени кон главната американска база во Авганистан, кога немало жртви.

Талибанците и авганистанската влада ги продолжиле мировните разговори во Катар на почетокот на овој месец.

Преговорите започнале полека, бидејќи бунтовничката група продолжува да ги напаѓа авганистанските владини сили, притоа држејќи го ветувањето дека нема да ги напаѓа војниците на САД и НАТО, според АП.

Австрија го продолжи целосниот карантин

Австриската влада доцна синоќа донесе одлука за продолжување на целосниот карантин до 7 февруари, како дел од мерките против ширење на коронавирусот.

Затворањето, кое требало да трае до 24 јануари, ќе биде продолжено до 7 февруари, што, како што објави агенцијата АПА, е резултат на разговорите меѓу владата во Виена и провинциите.

Следува постепено отворање од 8 февруари, додека угостителите, хотелите и организаторите на разни настани ќе мора да почекаат до крајот на февруари за нови мерки.

Од 8 февруари, ако епидемиолошката состојба дозволи, сите продавници, услуги и музеи повторно ќе се отворат, но под построги услови, како што е обврската да се носат маски на ниво на заштита FFP2 и да се одржува растојанието од метар до два. Наставата во училиштата ќе започне на 8 февруари, а учениците до тогаш ќе останат на онлајн учење.

СДСМ: Институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци

Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии.

Законот за попис на населението кој е во собраниска процедура гарантира попис по сите светски стандарди и по сите прописи на Евростат, а обидите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ја спречат оваа статистичка операција се злонамерни и деструктивни.

Државата, 19 години е без попис, токму поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ, која не успеа да спроведе попис во 2011 година.

Разбирливо е дека Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по шест изборни порази, имаат страв од граѓаните, но не треба да се плашат, на пописот не се гласа, тоа не се избори, тоа е статистичка операција, во која нема губитници и победници.

Доста се неразумни блокади, кочења, поларизација, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ нема да спречат одржување на попис.

Центар за комуникации СДСМ

притисни ентер