Европскиот суд за човекови права со позитивна пресуда во случајот со Митровска

По долга и исцрпна потрага по своите родители водејќи битка преку сите судови  и институциите во земјава, 46 годишната Мирјана Митровска правдата замина да ја бара пред европскиот суд за човекови права кој пресуди во нејзина корист. 

Мотивот на Митровска која била посвоена на нејзини три години да си ги најде родителите е да ја дознае нивната медицинска историја, велат нејзините адвокати, но законот за семејства, завршените посвојувања ги категоризира како тајна, а таа поради стресната потрага по вистината преживеала и мозочен удар. Адвокатите на Митровска од Млади правници велат дека таа нема да може веднаш да дојде до бараните информации, туку ќе треба да чека промена на законот што оваа пресуда ќе ја иницира...

-По добивањето на ваквата пресуда сметаме дека обврските кои што ги има нашата држава се имплементирани на ваквата пресуда, тука се вклучува и комитетот на министри кој што треба да го следи извршувањето на ваква пресуда и треба да се направи еден акционен план кој што ќе следи во нареден период во однос на тоа како оваа пресуда ќе биде имплементирана кај нас. Тоа значи дека ќе треба нашата држава конкретно да преземе сет на мерки за да превенира слични или идни вакви постапки во иднина каде нема да има повреда на членот 8, а со тоа ќе треба да се промени и законот за семејство,- -Александра Цветановска – Млади правници.

Ќе ја отвори ли нејзината битка вратата кон вистината и за останатите посвоеници во Македонија? Министерот за труд и социјала Ѓоко Велковски за Канал 5 вели дека постоело расположение за измена на законот за семејство и во минатото, но се сведувало само на дебати. Сега, по ваквата пресуда од Стразбур се надева дека конечно ќе се изготви соодветен закон во корист на граѓаните...

-Пресудата доаѓа од една институција која што е многу достојна и верувам дека тоа што е пресудено е во корист на граѓанката од Македонија. Ова прашање некако низ годините се провлекува, секогаш било дебата условно кажано отворена да ги познаваат или да не ги познаваат своите биолошки родители. Започнат е еден таков процес меѓутоа во само првична форма, буквално како известување, како сознание, а не и повеќе, така да еве можност стручните лица да дадат мислење и за нешто повеќе да се отвори по однос на ова, како закон,- – Ѓоко Велковски – Министер за труд и социјална политика.

Според Цветановска, сега треба да бидат преземени мерки за измени на законот за семејство како конкретна активност и нашата држава да регулира на кој начин и во кои услови посвоениците и за кои потреби ќе можат да дојдат до податоци за биолошките родители..

Младенци дошле во Европа на меден месец, па им се случила трагедија- невестата одеднаш починала

Австралијка, која неодамна се омажила, починала во прегратките на својот сопруг откако доживеала мозочна аневризма додека биле на меден месец во Европа.

Медисон Норона од Нов Јужен Велс колабирала додека шетала во Амстердам со својот сопруг, откако доживеала мозочно крварење.

Нејзиниот сопруг Кајл со скршено срце изјавил дека била оперирана за да се намали притисокот од крварењето и „се борела до самиот крај“.

„Лекарите не можеа да поверуваат колку е голема аневризмата и не можеа ништо да направат за да ја спречат или спасат“, напишал тој на Интернет.

Рече дека Меди се борела како и секогаш до самиот крај, пренесува Daily Mail.

„Таа почина во моите раце опкружена со нејзините најблиски во 22.59 часот во Амстердам. Не можам да поверувам што се случи, скршен сум на милион парчиња.“

„Секогаш и засекогаш, душо“, напишал скршениот сопруг.

Десетици луѓе му испратија пораки со поддршка и сочувство по страшната вест.

Медисон и Кајл се венчале на 21 април.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за да се врати Медисон дома во Австралија.

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Гневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, бил казнет да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи на промените во индиските закони за малолетници од 2015 година кои дозволуваат на децата над 16 години да им се суди како на полнолетни лица доколку извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

CNN се обиде да дојде до адвокатот на наводниот возач, Прашант Патил, за коментар.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значело убиство. Тие, исто така, побарале од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело Порше кое брзо се спушта по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот е на насловните страници во индиските медиуми и предизвика гнев кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудуваат условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат построги мерки против наводниот возач.

„Беше погрешно да се дозволи малолетник да вози“, им рече тој на новинарите надвор од својот дом, задржувајќи ги солзите. „Прво треба да знаете да возите.“

Рахул Ганди, лидер на главната опозициска партија во Индија, Индискиот национален конгрес, праша дали возач на автобус или таксист ќе бидат подеднакво казнети.

„17-годишен син на богато семејство вози Порше под дејство на алкохол е фатен и барано е да напише есеј“, рече Ганди во видеото објавено на X. „Тогаш зошто есеи не им се доделени на возачи на камиони или возачи на автобуси?"

Мечка влезе во ресторан и учтиво седна на маса- келнерите не се појавија (ВИДЕО)

Видеото е снимено на 16 мај во планинско одморалиште во градот Гетлинберг (Тенеси), а видеото стана вирално на мрежите.

Имено, шумската ѕверка сакала да се „интегрира во општеството“, па учтиво влегла во ресторан, седнала на стол и се послужила со остатоците.

Кој знае, можеби мечката сакала да порача нешто од менито, но од келнерот нема ни трага ни глас.

Останува нејасно како животното било избркано, бидејќи снимањето е прекинато, а во позадина се слуша глас кој ги предупредува гостите „да се преместат на безбедно растојание“.

притисни ентер