Европската унија го заостри издавањето визи за Русите

Европската Комисија ги повика граничните служби и конзулатите на земјите-членки повнимателно да ги следат барањата за влезни визи на руските граѓани, од кои многумина се обидуваат да ја напуштат земјата по прогласената делумна мобилизација.

„Европската унија е и секогаш ќе биде област за азил. Но, ова сега е пред сè безбедносно прашање - зголемениот надзор за време на издавањето на визите и построгите гранични контроли ќе ни овозможат да се заштитиме и да го зачуваме единството“, рече Потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Схинас.

На барање на земјите-членки, Комисијата објави ажурирани упатства за процедурата за издавање визи и гранични контроли за руските граѓани на надворешните граници на Европската унија.

„Безбедносната закана е реална и ЕУ ќе се заштити себеси и своите граѓани“, рече комесарот за внатрешни работи Илва Јохансон, посочувајќи дека е потребен заеднички пристап кон руските граѓани и издавање краткорочни визи на надворешните граници на Европската унија.

„Во исто време, Европа нема да ги затвори вратите за оние на кои навистина им е потребна заштита“, додаде Јохансон.

Насоките наведуваат дека земјите-членки треба да ги разгледаат условите под кои шенген визи може да им се издаваат на руските граѓани на „рестриктивен и координиран начин“. Ова ги вклучува оние кои бегаат од мобилизација. Што се однесува до оние руски државјани кои веќе имаат шенген визи, граничната полиција и земјата што ја издава визата може да ги укинат тие визи доколку постои основа за тоа.

Доколку барателот на виза, на пример, лице кое бега од воена мобилизација, планира долг престој во ЕУ, конзулатите на земјите-членки треба да го третираат случајот во согласност со важечките национални правила за виза за долг престој.

Кога станува збор за визите за краткорочен престој, конзулатите се поканети рестриктивно да ги применуваат сите хуманитарни отстапувања. Останува на земјите-членки да проценат, од случај до случај, дали барањата на руските граѓани можат да спаѓаат во категоријата хуманитарни причини.

Во случаи кога руски државјани надвор од Русија аплицираат за виза, Комисијата препорачува таквите барања да се упатат до конзулатите одговорни за нивното место на живеење во Русија.

Според упатствата на Комисијата, авиокомпаниите се одговорни за оние што ги донеле во ЕУ на кои им е одбиен влезот и мора да ги вратат во земјата на поаѓање. Тоа значи дека тие треба повнимателно да ги разгледаат патните исправи, особено за руските граѓани, пренесе Индекс.хр.

Трет дел од хитот на Марвел, трејлерот прегледан 10 милиони пати за еден ден (ВИДЕО)

По долго чекање, последното поглавје од трилогијата на Чуварите на Галаксијата е на пат да се појави во кината.

Првиот трејлер за филмот Guardians of the Galaxy Vol. 3 беше објавен вчера, по премиерата на Brazil Comic Con, а за помалку од еден ден собра над 10 милиони прегледи на YouTube. Третиот дел го означува враќањето во авантурите на група неверојатни херои кои - благодарение на водството на режисерот Џејмс Ган - станаа една од најомилените групи во филмскиот универзум на Марвел.

Трејлерот покажува висока драма меѓу галактичките авантуристи, вклучувајќи ги Старлорд (Крис Прат), Гамора (Зои Салдана), Дракс (Дејв Баутиста), Небула (Карен Гилан), Мантис (Пом Клементиеф), Грут (гласот на Вин Дизел) и Ракет Ракун (глас позајмен од Бредли Купер).

Ракет Ракун често се гледа во трејлерот, вклучително и ретроспективна сцена кога тој е многу мал вселенски ракун, кој им ветува на гледачите приказна за саканиот херој. Помалку присутна е Гамора, која преку настаните од Avengers: Endgame од 2019 година повеќе не е свесна за нејзината поврзаност со тимот.

Првите два филма од трилогијата претежно прикажуваа популарна музика од 60-тите и 70-тите, а изборот на музика во овој трејлер може да биде навестување дека саундтракот на високоочекуваниот трет дел може да биде малку посовремен, со мелодии од 80-тите и 90-тите .

Филмот пристигнува во кината на 5 мај 2023 година.

Германски амбасадор: Наскоро очекуваме нов бран бегалци од Украина

Германскиот амбасадор во Велика Британија, Мигел Бергер, денеска изјави за „Скај њуз“ дека во наредните недели очекува нов бран украински бегалци, што ќе се совпадне со ниските температури.

„Путин продолжува да го тероризира цивилното население. Ние сме многу загрижени поради тоа, бидејќи овие напади врз енергетската инфраструктура значат дека многу луѓе кои се смрзнуваат на ниски температури би можеле да бидат принудени да ја напуштат Украина“, рече Бергер, додавајќи дека очекува „нова бран на бегалци“ како резултат на тоа.

Снег веќе падна во голем број украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев, а жителите се борат со ниските температури и руските напади врз енергетската инфраструктура, што предизвикуваат периодични прекини на струјата, водата и греењето. Од почетокот на војната, стотици илјади украински бегалци избегаа во Германија.

Во однос на дипломатијата, Бергер вели дека Германија не гледа суштинска промена во позицијата на Русија, што не го прави оптимист за преговорите меѓу Москва и Киев: „Не само што не гледаме суштинска промена во позицијата на Русија, туку и нема подготвеност за дипломатско решавање на конфликтот“.

Синот на фудбалска легенда на 13 годишна возраст потпиша договор со Реал

Ензо Алвес Виеира потпиша договор со Реал Мадрид.

Веројатно немаше да добие простор во медиумите доколку зад името не се криеше 13-годишниот син на клупската легенда и најодликуван играч на шпанскиот гигант, Марсело. Бразилскиот лев бек играше за Реал Мадрид од 2007 до оваа година кога потпиша за Олимпијакос.

Со Реал освои 25 титули, од кои шест за најдобриот тим во шпанското првенство и пет за најдобриот тим во Лигата на шампионите. Има две деца. Енцо има 13 години, постар брат на 7-годишниот Лијам. Марка го опишува младиот фудбалер како „голем скапоцен камен“ на младиот тим на Реал. Тој игра на позицијата напаѓач.

притисни ентер