Европратениците Стрик и Бутикофер на јавна дискусија во собраниската комисија

Во рамките на посетата на европратениците,Тинеке Стрик, и Реинхерд Бутикофер,  во Комисијата за европски прашања се одржа јавна дискусија: Патот на Македонија  во ЕУ – перспективи и  пречки.

Во рамките на посетата на европратениците,Тинеке Стрик, и Реинхерд Бутикофер, во Комисијата за европски прашања се одржа јавна дискусија: Патот на Македонија во ЕУ – перспективи и пречки„ со која претседаваше претседателот на Комисијата, Арбер Адеми.

Адеми се заблагодари за континуираната поддршка од страна на Европскиот парламент во сите изминати години, во кои нашата држава се обидуваше да ги започне преговорите за влез во ЕУ.Притоа, истакна дека земјата направи големи компромиси во интерес на нашите евроинтеграции, и дека како резултат на решителноста на Владата и Парламентот,се одблокира нашиот пат кон ЕУ.

Поради тоа, рече Адеми, од денешна перпектива, можеме да кажеме дека решителноста на државата да го чекори европскиот пат,и покрај сите препреки,се исплатеше, бидејќи е започнат објаснувачкиот скрининг со поглавјата „Јавни набавки“ и „Статистика“, кои се дел од првиот кластер познат како „Темели“.

Адеми посочи дека во моментов,покрај усвојувањето на европското законодавство, Собранието има задача да ги направи измените во Уставот,за внесување на бугарските граѓани, со цел да отпочнат преговорите по поглавјата.

Свое обраќање имаше и претседателката на партијата ДОМ, Маја Морачанин, на чија покана и дојдоа гостите од ЕП, како претставници на партијата на Зелените,која ја истакна поддршката на оваа партија за нашите евроинтегративни процеси во континуитет. Посочи дека ЕУ е соочена со бројни предизвици,при што ја нагласи важноста на енергетската криза и намалувањето на загадувањето на околината.

Во дискусијата,свои излагања имаа пратениците:Халил Снопче,Миле Левков и Снежана Калеска Ванчева,кои се осврнаа на актуелните евроинтегративни процеси во земјата,при што се потенцира потребата од поголема посветеност за реализирање на европските реформи во земјата, кои се во насока на демократско и праведно општество. Исто така, беше речено дека потребен е сериозен пристап кон енергетската криза, со цел граѓаните да имаат достапност и можност за нејзино користење.

На крајот,европратениците ја нагласија важноста на инклузивноста на овој процес, во смисла на заедничкото делување на сите партиии од позицијата и од опозицијата, бидејќи станува збор за исполнување на сериозни европски реформи, согласно Копенхашките критериуми, при што посебно го нагласија значењето на унапредување на процесите во владеењето на правото, со осврт на подобрување на состојбите во правосудството и борбата против корупцијата и организираниот криминал.

Како претставници на партијата на Зелените истакнаа дека за нив е особено важно да се надмине енергетската криза,а во тој контекст,може да помогне поголемата употреба на сончевата енергија,с е наведува во соопштението од Комисијата.

По грешка ѝ уплатиле милиони, почнала да ги троши, а сега ќе оди 20 години во затвор

Австралјанката Теваманогари Манивел од Мелбурн требало да добие поврат од 100 долари од платформата за размена на криптовалути Crypto.com во мај минатата година, но на нејзината сметка по грешка ѝ биле уплатени 10,4 милиони долари, пишува Дејли меил.

Откако ја видела сумата, таа наводно почнала лежерно да ги троши парите, делејќи им ги на бројни пријатели и членови на семејството, вклучувајќи ја и нејзината сестра Тилагавати Гангадори. Австралијката дури ѝ купила на својата сестра вила вредна 1,35 милиони долари со четири спални соби, четири бањи, домашна теретана и кино.

Сепак, по седум месеци од нејзиниот нов раскошен начин на живот, рутинската ревизија на Crypto.com открила што се случило. Откако компанијата започнала правна постапка во февруари оваа година, Врховниот суд на државата Викторија пресудил во корист на Crypto.com во август.

Според приложените документи, евидентно било дека Crypto.com побарал враќање на парите од Австралијката, но дел од тоа е потрошено за куќата на нејзината сестра, а остатокот бил префрлен на други сметки. Австралијката наводно била вмешана во друго кривично дело поврзано со финансиска измама, а двете обвиненија со кои се соочува носат максимална казна од по 20 години.

Политичар ја силувал колешката во зградата на парламентот на Австралија, на судењето негира

Започна судењето на обвинетиот за силување на колешка во зградата на австралискиот парламент во Канбера.

Политичкиот приправник Брус Лерман е обвинет за сексуален напад над Британи Хигинс во март 2019 година во канцеларијата на владин министер. Лерман се изјаснил за невин и негира дека дури имал секс со колешка, пишува Би-би-си.

Судењето во Крунскиот суд во Канбера се очекува да трае до шест недели. Обвинителите соопштија дека наводниот инцидент се случил по пијана ноќ. Лерман и Хигинс застанале во зградата на парламентот каде што работеле и двајцата, а Хигинс набрзо заспала на каучот во кабинетот на министерот, соопштиле обвинителите.

Таа се разбудила и го нашла коленото на обвинетиот на бедрото и тој имал односи со неа, изјавил обвинителот Шејн Драмголд. Тој додаде дека Хигинс плачела за време на наводниот сексуален напад и шест пати рекла „не“.

Кога ѝ кажала на својата пријателка што се случило следното утро, Хигинс рекла дека била едвај свесна, рече обвинителот.

Отворајќи го случајот на одбраната, адвокатот на Лерман, Стивен Хауброу, рече дека сведочењето на Хигинс содржи нелогичности.

„Марк Твен еднаш рече: Никогаш не дозволувајте вистината да го попречи патот на добрата приказна. А овој случај е пример за таа фраза“, рече адвокатот Хауброу. Тој ги повикал поротниците да ги игнорираат претходните медиумски извештаи за случајот, велејќи дека неговиот клиент негирал дека имал секс со Хигинс.

Главниот судија Луси МекКалум ги предупредила поротниците дека случајот добил прилично голем медиумски публицитет, но дека е многу важно тие да го стават надвор од умот.

Синот на Кајли Џенер има седум месеци и нема име: Чекаме да порасне и сам да се именува

Кајли Џенер ја потсети јавноста дека нејзиниот седуммесечен син се уште нема име.

Момчето се родило во февруари, а иако Кајли и нејзиното момче Тревис Скот имале намера да го именуваат Волф, тие брзо се предомислиле. Поминаа седум месеци од неговото раѓање, а нивното второ дете допрва треба да се именува. За време на втората сезона на реалното шоу Кардашијан, Кајли се отвори за името на нејзиниот син и откри дека неговото легално име е сепак Волф Вебстер, иако сакала да го промени.

Како што откри таа, почувствувала притисок за да го именува бебето и се согласила на Волф, име кое ѝ го предложила нејзината сестра Клои претходниот ден. Името на почетокот ѝ се допаднало, но како што одминувало времето сѐ помалку ѝ се чинело дека го избрала вистинското име. Сега таа објасни зошто се уште не е законски сменето името и зошто не ѝ открива на јавноста какво име би можеле да му дадат на момчето.

"Навистина немавме име. Мислев дека ќе ни падне на памет кога ќе го видиме. Но, не", рече Кајли, додавајќи дека го именувала Волф кога морала да го потпише изводот на родени бидејќи "чувствувала притисок“.

„Го нарековме Волф и веднаш откако го потпишав изводот на родените, си помислив: Што направив?“ рече таа и откри дека Тревис постојано размислувал за името.

"Тревис веќе го смени името неколку пати. Му се допаѓа, а потоа утре сака повторно да го смени. А јас реков: Не можеме да го правиме ова повторно", рече таа и се пошегува дека сега го чекаат "малиот еден да порасне и да си даде име.“

притисни ентер