Естетски хирург од САД, кој силувал пациентки под анестезија, е најден мртов

Доктор од Флорида обвинет за силување на две жени под анестезија додека биле на естетски зафати бил пронајден мртов во канал во близина на неговиот дом, соопшти локалната полиција.

Ерик Ендрју Салата, од Неапол, на 21 ноември бил обвинет за две точки за сексуална злоупотреба на физички беспомошни лица на возраст од 51 и 73 години.

Полицијата известила дека телото на Салата било пронајдено при претрес на обвинетиот, кој бил активиран затоа што мониторот за глуждот што полицијата му го поставила за да спречи бегство, не се помрднал неколку часа. Откако ја пронашле неговата чизма во локалната шума, полицијата го открила и неговото тело со прострелна рана во главата и пиштол во близина.

Салата, кој се занимавал со медицина повеќе од 30 години, оставил две белешки, своите кредитни картички и венчален прстен во својот дом пред да умре, се вели во извештајот цитиран од Дејли Бист. Полицијата нагласила дека неговата смрт сè уште не се проценува како самоубиство бидејќи обдукцијата не е завршена, но портпаролот рече дека случајот „не изгледа сомнителен“.

Една од жртвите им кажала на инспекторите дека Салата ѝ дал гас за смеење, кој се користи за ублажување на болката, а потоа почувствувала како ги допира нејзините интимни делови, според извештајот на Дејли Њуз. Потоа употребил повеќе гас и ѝ понудил непозната бистра течност, најверојатно текила, што на крајот предизвикало да се онесвести.

Таа изјавила дека подоцна го видела Салата како продира во неа. И друга жена во полиција изјавила дека Салата ја силувал во текот на постапката. Адам Хоровиц, адвокат на една од жртвите, изјавил вчера за Дејли Бист дека Салата „избегал од правдата“ со смрт.

Паника во град во Холандија- од понеделникот избегала отровна кобра, поставени се стапици

Во тек е потрага по отровна кобра во холандскиот град Лејлистад, која што во понеделникот побегнала од живеалиштеот, објави холандскиот NL Times.

Можно е животното се уште да е некаде во куќата, но сопственикот не успеал да ја најде.

Во градот се поставени стапици за змии, а кучињата трагачи го бараат отровното животно.

Општината ги советува луѓето од околината да ги затворат прозорците и вратите, да ги чуваат домашните миленици во затворени простории и да не ги пуштаат надвор без поводник.

„Шансата да бидете каснати не е голема, но доколку се случи, каснувањето може да предизвика болка, оток и симптоми на невролошки колапс“, велат од општината.

Кобрата (вид Aspidelaps scutatus) е долга околу 50 сантиметри и генерално избегнува конфронтации.

И покрај тоа, на граѓаните им е препорачано да не се обидуваат да ја фатат доколку ја видат.

Експерт за змии на некои места ќе ги испрска тротоарите, за да може да го види отпечатокот на змијата ако помине.

Во Холандија, сличен инцидент се случил во Тилбург, во ноември.

Тогаш отровната зелена мамба избегала, но неколку дена подоцна била пронајдена зад ѕид од гипс на поткровјето на куќата на сопственикот.

Нетанјаху е против едностраното признавање на Палестина, парламентот го поддржа

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава.

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава, по зголемените меѓународни апели за заживување на напорите за постигнување решение со две држави по деценискиот конфликт.

Партијата Ликуд на Нетанјаху соопшти дека 99 од 120 пратеници гласале за поддршка на одлуката, која е усвоена од владата претходно оваа недела.

Ставот на Израел е исто така дека секој траен договор со Палестинците мора да се постигне преку директни преговори меѓу страните, а не со меѓународни диктати.

Војната во Газа, која беснее по ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври 2023 година, е последниот во серијата конфликти меѓу Израелците и Палестинците што трае седумдесет години и континуирано го дестабилизира Блискиот Исток.

Напорите за постигнување решение со две држави се во мирување од 2014 година. Американскиот претседател Џо Бајден, исто така, се обидува да постигне поширок договор на Блискиот Исток, кој исто така би вклучувал нормализација на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија и другите арапски држави , како и формирање на палестинска држава.

Јакимовски: На Македонија ѝ треба квалитетен претседател

Вечерва својата кандидатура за претседател ја објави и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски…

Јакимовски во обраќањето пред членството рече дека на Македонија ѝ е потребен квалитетен претседател, со што ја најави својата кандидатура за претседателските избори.

притисни ентер