Ердоган : Во понеделник враќаме илјадници џихадисти во нивните матични земји

Анкара во понеделник ќе започне со враќање на странските борци на Исламска држава (ИД) кои се во турските затвори, изјави турскиот министер за внатрешни работи, откако претседателот Ердоган вчера ја најави оваа операција.

„Ви кажуваме дека ќе ви ги вратиме. Започнуваме во понеделник“,рече Сулејман Сојлу, јави државната новинска агенција Анадолу.

Турскиот министер не кажа кои земји биле опфатени со мерката.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави вчера дека повеќе од 1.150 членови на ИД во моментов се наоѓаат во турските затвори.

Анкара редовно ги повикува европските земји да ги преземат своите државјани кои се бореле во ИД во Сирија, но тие не се подготвени да ги прифатат, пред се од безбедносни причини и непопуларност на таквата мерка.

Сојлу денеска изјави дека Турција ќе ги врати странските борци на ИД во нивните земји, дури и ако тие им ги одземат државјанствата.

Но, не е јасно како Турција ќе врати некого во земја на која тој веќе не е државјанин.

Турција, која долго време беше осомничена за ослободување на џихадистите преку својата граница во Сирија, се приклучи на анти-џихадистичката коалиција во 2015 година, бидејќи таа беше жртва на неколку напади на ИД.

ЗЕВЗЕК ИЗБОРИ 2020 - Пази петарда!

Единствено на Канал 5! Зевзечки поглед на ИЗБОРИ 2020 - утре во 12:00, 13:00, 14:00, 16:00 и 17:00 часот, на програмата на Канал 5!

Не пропуштајте!

ЗЕВЗЕК ИЗБОРИ 2020 - Пази петарда!

Бритни Спирс ги загрижи фановите со објавата на Инстаграм

Новите фотографии објавени на Инстаграм од пејачката Бритни Спирс ги загрижија нејзините обожаватели.

Таа најпрвин објави фотографија од себеси како држи букет маргаритки и со порака што за некои им беше чудна.

„Бог е во малите работи, сè е важно“, напиша таа до фотографијата на која некои ги забележале неуредните нокти со изгребан лак за нокти.

„Дали ни испраќа повик за помош со овие нокти?“ се прашуваа фановите, а многу други изразија загриженост, читајќи го истиот повик на фотографијата со цвеќиња.

Таа наскоро објави фотографија на која позира во жешки панталони и кратка маица и со малку замачкана шминка.

„Бог да ве благослови сите“, напиша таа покрај фотографијата.

Следеа веднаш барањата од обожавателите да објави видео, за да им покаже дека е во ред.

"Брит, добро сте. Ве молиме, објавете видео за сите загрижени фанови", "Бог да те благослови, сите се бориме за вас", "Шминката околу очите е повик за помош", "Ако сте во опасност, облечете на следната фотографија нешто розово “, и пишале фановите.

GOD BLESS YOU ALL !!!!!

A post shared by Britney Spears (@britneyspears) on

Некои дури заклучија дека фотографиите воопшто не ги објавува таа и дека ова е знак дека е во опасност. Започнаа да пишуваат во коментарите дека полиција треба да биде испратена на нејзината адреса.

„Дали некој ја знае нејзината адреса? Треба да ја повикаме полицијата да ја провери нејзината состојба. Повикајте ги сите да ги поплават со повици“, беа некои од коментарите.

Супермодел подига 55 килограми како пердув (ВИДЕО)

По повеќе од една и пол година откако стана мајка ,супермоделот Кејт Аптон докажа дека е во животна форма.

Со своите 6,2 милиони следбеници, таа сподели видео од кревање тегови од 55 килограми како од шега.

Снимката е направена во домашната сала. Аптон носи розови шорцеви и качулка со долги ракави.

Кејт зазеде цврст и стабилен став. Ги затвори очите и вдиши за да се подготви за предизвикот. Таа започна да ги крева теговите под будното око на тренерот Бен Бруно. Таа успеа да ги крене и спушти седум пати пред да запре за да се одмори.

За помалку од 24 часа, видеото го погледнале скоро половина милион луѓе, а повеќе од 500 коментираа.

„Таа е во добра форма“, „Колку си силна“, „Импресивно“, ја пофалија нејзините фанови.

притисни ентер