Епл се спаси од плаќање 13 милијарди евра данок на Ирска

Епл ја доби судската битка со Европската комисија.Имено, тие апелираа против пресудата на Европската комисија дека и должат на Ирска 13 милијарди евра за даноци.

Вториот највисок суд на Европската унија пресуди дека Комисијата не докажала дека компанијата добила нелегална државна помош од Ирска преку поволни договори за даноци.

Во 2016 година, Европската комисија откри дека ирската влада му дала на „Епл“ незаконска предност.

Но, Ирска не сакала пари. Тие станаа европска база за компании како „Епл“, „Гугл“ и „Фејсбук“ затоа што има една од најниските стапки на корпоративни даноци во Европа - така Ирска се здружи со „Епл“ и започна борбата против ЕК.

Портпарол на „Епл“ изјави за Си-Ен-Ен дека компанијата е „задоволна“ од одлуката, тврдејќи дека случајот никогаш не бил за тоа колку данок е платен, туку за тоа каде се плаќа.

„Горди сме што сме најголемите даночни обврзници на светот затоа што ја знаеме важната улога на плаќање данок во општеството.„ Епл “плати повеќе од 100 милијарди американски долари даноци на доход во светот во текот на последната деценија“, изјави портпаролот.

Шефот на Apple, Тим Кук изјави дека пресудата на ЕК не е заснована врз закон, туку дека тие имаат намера кон Apple.

Одлуката ја поздрави и ирската влада, која соопшти дека Apple никогаш не добил посебен третман.

„ЕК внимателно ќе ја проучи пресудата на Судот на правдата на ЕУ за ослободување од данок на„ Епл “во Ирска и веруваме дека сите компании треба да плаќаат фер удел во даноците“, рече потпретседателот на Комисијата, Маргарета Вестагер.

Инаку, ЕК донесе одлука на 30 август 2016 година дека „Епл“ мора да врати 13 милијарди евра во ирскиот буџет, како резултат на даночните олеснувања што ги обезбедила Ирска.

Но, судот открил дека ЕК не успеала да докаже дека „Епл“ има селективна економска предност „што и ја дала ирската држава.

Пресудата е голем удар за Вестагер, која беше надлежна за конкуренција во претходниот и сегашниот состав на ЕК и стана исклучително популарна поради наметнување високи казни на повеќе мултинационални компании.

Вилијан нов член на Арсенал

По седум години во северен Лондон во тимот на Челзи, Бразилецот Вилијан ги смени клупските бои и стана член на лондонскиот ривал Арсенал.

Англискиот премиерлигаш Арсенал го потврди трансферот на 32 годишниот Бразилец.

Вилијан на Вембли стигнува како слободен фудбалер откако му истече договорот со Челзи.

Искусниот Бразилец со Арсенал потпишал тригодишен договор вреден 35 500 000 евра. Вилијан во Арсенал ќе игра за неделна плата од 244 000 евра.

Вилијан за Челзи каде стигна во 2013 година одигра 339 средби на кои постигнал 63 голови и остварил 56 асистенции.

Ердоган : Не сакаме ескалација , но Грција би можела скапо да плати

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска  ја предупреди Грција дека неговата земја ќе одговори на каков било напад врз нивниот истражувачки брод Орус Реис во источниот Медитеран, по расправијата меѓу двете членки на НАТО.

Турција и Грција се расправаат за територијалните води чии морски длабочини се богати со енергенси, а тензиите се зголемија во понеделникот кога Анкара испрати истражувачки брод во спорниот дел на Медитеранот, придружен со воени бродови.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул, Ердоган денеска рече дека едно од воените бродови што го придружувал Орус Реис - Кемал Реис - „одговори на неопходен начин“ на нападот на грчкиот брод во четвртокот.

„Ако тоа продолжи, тие ќе добијат одговор“, рече тој.

Вчера Ердоган предупреди на „високата цена“ што Грција ќе ја плати доколку Орус Рис биде нападнат.

Претходно во Женева, турскиот министер за надворешни работи рече дека неговата земја не сака ескалација на тензиите со Грција во источниот Медитеран, нагласувајќи дека Анкара ја смета Атина одговорна за тензиите.

„Не сакаме ескалација, но Грција треба да дејствува во согласност со здравиот разум“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на прес-конференција во Женева.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за спорот меѓу Турција и Грција во источниот Медитеран за време на вонредната средба во текот на денот.

Грчкиот министер ќе се состане и со државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

притисни ентер