ЕК: Мигрантите кои немаат право на престој, ќе мора да се вратат дома

Европската Комисија денеска предложи нова оперативна стратегија за поефективно враќање на мигрантите чие барање за меѓународна заштита било одбиено.

„Оние кои немаат право на престој мора да бидат вратени во нивните земји на потекло. Така го штитиме системот за азил“, рече комесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, презентирајќи ја стратегијата.

Јохансон рече дека секоја година земјите-членки носат околу 300 илјади одлуки за враќање, но дека „само 70 илјади луѓе всушност се враќаат во земјите од кои дошле“. „Треба да го зголемиме тоа и тоа го решаваме со оваа стратегија“, изјави Јохансон. Комисијата наведува дека главната цел на стратегијата е да се забрза имплементацијата и да се зголеми вкупниот број на враќања, во согласност со правото на Европската унија и Повелбата за основните права.

Стратегијата опфаќа четири главни области: насочени мерки за итни потреби, вклучувајќи заеднички операции за враќање во трети земји, забрзување на процедурите за враќање, промовирање на советување за враќање и реинтеграција и дигитализирање на управувањето со враќањето.

Координаторката на Европската унија за враќање на мигрантите, Мари Јурич, изјави дека враќањето на мигрантите во нивните земји на потекло треба да биде заедничка одговорност на Унијата. Јохансон и Јурич велат дека ефективен и заеднички систем за враќање на ЕУ, исто така, треба да послужи како пречка за да помогне во намалувањето на небезбедната и илегална миграција.

Дневен хороскоп за 27. јануари 2023 година

Дневен хороскоп за петок, 27. јануари 2023 година. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Непобитен факт е дека сте голем заводник/заводничка и денеска повторно ќес е покажете на дело. Ќе бидете задоволни.

Кариера

Она поради што неодамна се расправавте , денеска ќе биде ставено во втор план. Ќе продолжите да работите како да не било ништо.

Здравје и совет

Ќе бидете заплеткани во големо друштво.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Доколку не сте задоволни од состојбата , денот е добар за привремено повлекување во самотија.

Кариера

Можни се мали проблеми со младите лица на работното место. Тие ќе очекуваат нешто друго од реалноста , а некои ќе покажуваат размазеност.

Здравје и совет

Ќе дојдат вашите пет минути.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Се што ќе се случува денеска , ќе ви носи само немир , фрустрации и нови прашања. Обидете се да останете мирни и трпеливи.

Кариера

Веројатен е трошок , на кој не сте сметале ни вие ниту вашите соработници. Ќе се снаоѓате некако со моментално решение.

Здравје и совет

Бидете горди на своите дела.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Скриено или отворено , вие ќе настојувате да дојдете до љубов. Во тоа ќе ви помогнат блиски луѓе , на кои секогаш може да сметате.

Кариера

Кога станува збор за деловни контакти и договори ,. ќе бидете многу успешни на сосема неочекуван начин.

Здравје и совет

Проширете си ги хоризонтите.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Пријатни сте за околината , ве ценат и сакаат , зрачите со самодоверба. Сите тие се добитни комбинации за љубов.

Кариера

Пари и комуникации ќе бидат главно обележје на денот. Главно добро ќе се снаоѓате.

Здравје и совет

Чувајте се од провев.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Навиката е работа што може да биде добра или лоша. Немојте да се навикнувате на осаменоста , зашто овој период набргу ќе помине.

Кариера

Денеска би можело да се случи оној ,,клик” , кога сите работи си доаѓаат на своето место.

Здравје и совет

Во одлична форма сте.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе верувате дека сте на добар пат , но вашите реакции ќе бидат нагли и непромислени. Контролирајте се и се ќе биде добро.

Кариера

По прашање на стручноста ќе нема никакви колебања и вие ќе делуварте професионално според вашите знаења.

Здравје и совет

Понекогаш сте премногу сигурни во себе.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ако се обидете да најдете една стара тема во односот со саканата личност, таа малку ќе ве вознемири , но врската и натаму ви е добра.

Кариера

Цело време нешто ве принудува да одите некаде , но од својата кожа не се може. Истото важи и за работните задачи кои ви се дадени.

Здравје и совет

Продолжете.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Можна е заедничка вечера , на која по кој знае кој пат ќе почуствувате дека љубовта оди низ желудникот. Ќе ви биде убаво.

Кариера

Се што ќе работите денеска , ќе содржи јасна порака дека вашето влијание е неприкосновено. Со задоволство ќе соработуваат.

Здравје и совет

Со сите сили почнете да штедите.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

И натаму ќе работите на зацврстување на својата врска и во уживање во неа. Другата страна ќе ви враќа со љубов и тука е среќата.

Кариера

Меѓу работата и љубовта , ќе ги изберете и двете. Денеска е таков ден што ќе споите едно со друго. Можно е доаѓање на партнерот на вашето работно место.

Здравје и совет

Свртете се кон интроспекција.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Денеска веројатно ќе ве окупира пријател или пријателка , која ќе ве поттикне на нова фаза на личните односи.

Кариера

Оние кои имаат таква работа , на која се во движење , денеска ќе уживаат во секој момент. Другите ќе имаат потреба за движење и за зајакнување на контактите.

Здравје и совет

Поинтересни сте од повеќето. Искористете го тоа.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Некои би можеле да склопат познанство со личност која е постара од нив. Ќе ви упати конструктивна критика.

Кариера

Чувствувате дека во вас расте плима од амбиции и дека можете се повеќе и подобро. Затоа знаете дека резултатите нема да изостанат.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Ќерката на Лиза Мари Присли, требаше да одржи говор на комеморацијата во Мемфис

Ќерката на Лиза Присли не беше во состојба да зборува, нејзиниот сопруг прочита срцепарателна порака, на најтажниот ден за неа тие соопштија радосната вест (фото)

Рајли Кио, ќерката на Лиза Мари Присли, требаше да одржи говор на комеморацијата во Мемфис посветена на нејзината мајка која почина на 54-годишна возраст. Но таа немаше сила за тоа, па нејзината порака ја прочита нејзиниот сопруг Бен Смит-Петерсон, кој откри непознат детаљ од нивниот живот.

„Се надевам дека ќе можам да ја сакам мојата ќерка онака како што ти ме сакаше мене, како што ги сакаше мојот брат и сестри. Ти благодарам што ми даде сила, што ми го даде срцето, што ме научи на емпатија, на манири, на храброст, што ми ја даде смислата за хумор, темпераментот , мојата дива природа, упорноста... Јас сум производ на твоето срце, моите сестри, мојот брат се производ на твоето срце - изјави Смит Питерсон читајќи го говорот на својата сопруга, а пренесе „Пипл“.

Ќерката и зетот на Лиза Мари Присли со ова открија дека станале родители, а јавноста тоа не го знаеше.

Актерката Рајли Кио не откри кога се породила, ниту го откри името на ќерката, но за американскиот магазин „Пипл“ било потврдено дека девојчето се родило минатата година.

Лиза Присли ја доби ќерката Рајли со поранешниот сопруг Дени Кио. Во тој брак таа го доби и синот Бенџамин, кој изврши самоубиство во 2020 година. Пејачката беше погребана покрај нејзиниот син и нејзиниот татко, на имотот на славниот Елвис Присли во Мемфис.

Во бракот со Мајкл Локвуд, таа ги доби близначките Харпер и Финли, кои присуствуваа на комеморацијата. Лиза исто така беше во брак со Николас Кејџ и Мајкл Џексон.

Нејзиниот брак со Локвуд беше многу турбулентен, тие имаа судски спор поради парите. По нејзината смрт тој ќе се грижи за нивните ќерки.

Пејачката живеела со поранешниот сопруг Дени Кио, кој бил со неа кога на 12-ти јануари доживеала срцев удар во домот во Калифорнија. Таа била префрлена во болница, но набргу починала.

На комеморацијата на Лиза Присли, настапија Аланис Морисет, која ја изведе песната „Rest“, и Аклс Роуз кој ја отпеа „November rain“.

Снобизам и насилна комуникација меѓу децата

 Девојче од прво одделение го тераат да покаже дали нејзините „џорданки“ се оригинал, а момче од шесто одделение го нарекуваат „сиромашно“ затоа што не носи брендирана облека!

„Тоа не беше така во мое време“ реченица која често ја слушаме, а се однесува најчесто на периодот пред паметните телефони, пред брзиот безжичен интернет, пред Фејсбук, Инстаграм и останатите социјални мрежи. Значи, периодот од пред дваесет години кој денес делува како далечно минато.

Кога се во прашање денешните деца, секојдневно сме запрепастени слушајќи работи кои звучат нереално за некогашното поимање на реалноста.

На пример, пред некој ден, една другарка се пожали дека нејзиниот внук од брат кој е шесто одделение, децата на училиште го задевале дека е „сиромашен“.

Жената беше зачудена, како што вели: „Детето живее нормално, има сè, ништо не му фали, можеби не му купуваат најскапа облека, но дете е, ја одраснува за неколку месеци, што ќе му е скапо и брендирано...“

Не долго после тоа, една друга пријателка ми кажува како нејзината ќерка која е прво одделение во едно основно училиште ја терале да ја подигне патиката за да покаже дали носи се оригинал „џорданки“.

Не знам за вас, но јас не се сеќавам дека во прво одделение сум размислувала за патики, а камоли каква марка биле. Не се сеќавам ни дали сум размислувала за тоа во шесто одделение. Она што го знаевме, до осмо одделение, беше дека има „старки“, „скејтерки“ и „ер-макс“ патики, никому не му беше важно колку чинат, дали се оригинал и слично! Ја знаевме поделбата, бидејќи тоа горе-долу укажуваше на тоа кој каква музика слуша, па според тоа ги носи гореспоменатите модели, и тоа е се.

Знаевме кои професии се ценети и важни, односно, чија мајка е лекар, или чиј татко е адвокат, стоматолог, професор, но во однос на дружењето, тоа не ни значеше многу.

И токму тука се наметнува проблемот на општеството, но и на современото родителство.

Што имаме денес? Еден куп новопечени мајки и татковци кои со телефоните во раце се снимаат во нивните дневни соби и заработуваат пари продавајќи магла, шминка и минлива убавина, без да вршат општестено корисна работа.

Ги обезвреднуваат сите важни достигнувања и ги уништуваат темелите на здравото општество, ги уништуваат шаблоните кои создаваат работни навики, како станувањето рано наутро, пожртвуваноста, учењето, трпението. Покажуваат дека денес е важно да изгледаш добро, да имаш скап часовник, патики, јакна и дека не е важно дали сте прочитале книга, или сте гледале добар филм, или сте играле во паркот, дали сте возеле ролери или сте научиле некој нов збор на странски јазик. Затоа што во денешниот свет, ако имате камера, шминка и ги користите вистинските „филтри“ за обработка на фотографијата, ќе имате публика и ќе бидете сè.

Поради тоа што вистинската професија нема вредност и што квази-професиите се ставени на пиедестал, децата ги напаѓаат наставниците, не ги почитуваат постарите лица, пцујат, навредуваат без размислување, малтретираат пријатели и не знаат за основна култура. Нивниот сон е да станат блогери, јутјубери, инфлуенсери...

Сепак, се разбира дека во морето на сè и сешто има и квалитетни луѓе, но како што се случува во морето, на површината и во близина на брегот секогаш прво испливуваат највалканите и најлигавите слоеви, и ретко кој има волја, желба и сила да заплива малку подлабоко и подалеку. А, ако на детето не му се покажете дека покрај сета таа нечистотија постои и нешто чисто, тоа нема да ја знае разликата.

Како може да знае дека, ако некој не носи брендирана облека, оти тоа не значи дека е сиромашен, или уште полошо, дека ако некој е сиромашен, е безвреден и дека треба да се избегнува и омаловажува.

Ако децата се огледало на родителите, можеме да видиме какви луѓе станале денешните родители, што ги научиле и што ги учат своите деца, колку време одвојуваат за нив... За жал, најчесто сме сведоци на зафатени родители кои почесто се со своите телефони, отколку со своите деца, кои им купуваат безвредни скапи нешта како израз на нивната љубов кон нив, наместо да ги научат на основна култура и морални вредности

притисни ентер