Единаесетта хуманитарна акција на Амбасадата на САД и Црвениот крст

Веќе 11 години Амбасадата на САД во Скопје заедно со колегите и пријателите од цела Северна Македонија ја организираат оваа крводарителска акција, и акција за собирање прехрамбени продукти, а бројката на учесници постојано се зголемува. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Кинескиот претседател во ООН:Нема да водиме ниту студена, ниту жешка војна со ниедна земја

Пекинг „нема намера да води ниту студена , ниту жешка војна со која било земја“, рече кинескиот претседател Си Џинпинг на Генералното собрание на ООН, во време на зголемени тензии меѓу Кина и САД.

"Ќе продолжиме да ги намалуваме разликите и ќе ги решаваме споровите со другите преку дијалог и преговори. Нема да работиме само за наша сопствена корист", рече Си во претходно снимениот говор на годишниот собир на светските лидери што се одржа виртуелно поради пандемијата.

Долгогодишните тензии меѓу САД и Кина избија во време на пандемијата, поради желбата на Пекинг да преземе поголема мултилатерална улога и со тоа да се спротивстави на традиционалната лидерска улога на Вашингтон.

Бидејќи коронавирусот првпат се појави во Кина, Вашингтон го обвинува Пекинг за влошување на ширењето на епидемијата поради недоволна транспарентност.

Кина ги негираше ваквите обвинувања.

Во својот говор, Си повика светот да одговори на вирусот на глобално ниво и да и ја даде главната улога на Светската здравствена организација.

Трамп најави дека Соединетите држави ќе се повлечат од СЗО и ја обвинува агенцијата дека е кинеска марионета, што СЗО го отфрла.

"Во справувањето со вирусот, треба да ја зајакнеме солидарноста и заедно да го поминеме. Ние треба да дозволиме науката да нè води и СЗО да игра водечка улога", рече Си.

„Секој обид да се политизира ова прашање или да се стигматизира мора да се отфрли“, рече тој.

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш претходно во обраќањето пред Генералното собрание пред 193 члена рече дека мора да се стори се за да се избегне нова Студена војна.

Светот оди во „многу опасна насока“, рече Гутереш, додавајќи: „Нашиот свет веќе не може да си дозволи иднина во која двете најголеми економии ја делат Земјата. Технолошките и економските поделби неизбежно се закануваат да прераснат во геостратешки и воени поделби“.

ФИТР ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“

Фондот за иновации и технолошки развој ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „стартапувај 2“, наменет за поддршка на стартап компании.

Се работи за проектите од првиот и вториот инвестициски бран, за кој беа обезбедени дополнителни средства од ФИТР.

Деталите од разговорот со директорот на фондот, Јован Деспотовски ги има Игор Манасиевски

Се зголемува бројот на новозаразени и во Шведска, се разгледуваат нови мерки

Шведска, каде што претходно беше отфрлена изолацијата како средство за борба против ковид-19, ги бележи првите знаци на зголемување на бројот на заразени и сега може да воведе нови мерки во главниот град, соопштија здравствените власти.

Шведскиот модел на давање предност на личната одговорност на секој граѓанин пред ограничувачките мерки наметнати од владата, беше остро критикувано кон крајот на пролетта кога земјата имаше значително поголем број жртви од соседството, но официјалните лица на Светската здравствена организација (СЗО) сметаа дека тоа е одржлив модел.

Инфекциите значително опаднаа ова лето, а Шведска досега го избегнуваше наглиот пораст на нови инфекции со кои од минатиот месец се соочија Шпанија, Франција и Велика Британија.

Сепак, заклучно со петокот, потврдени се околу 1.200 нови случаи и пет жртви. Зголемувањето на новите случаи не може да се објасни само со зголемениот број тестови, објави Агенцијата за јавно здравје.

„Просечниот број на новоинфицирани расте“, рече Андерс Тегнел, водечки државен епидемиолог и автор на шведскиот модел.

„Ова досега не влијаеше на здравствениот систем“, рече тој, додавајќи дека бројот на нови случаи е многу мал, како и бројот на смртни случаи.

"Но, не можеме да исклучиме воведување нови мерки во главниот град. Разговараме со надлежните во Стокхолм за тоа дали треба да се воведат нови мерки за да се намали ширењето на инфекцијата. Што точно ќе се случи, ќе разговараме наредните пет дена", додаде тој.

Шведска имала 5870 смртни случаи од почетокот на пандемијата, што е далеку повеќе по глава на жител отколку во соседните нордиски земји, но има и помалку отколку Италија и Шпанија кои избраа целосна изолација.

притисни ентер