Двајца Босанци влегоа во новиот состав на германскиот Бундестаг, ветија помош за регионот

Двајца новоизбрани членови на германскиот парламент од листата на СПД се од БиХ и денеска на медиумите им соопштија дека ќе ја искористат својата позиција во Бундестагот за да го поттикнат решавањето на проблемите во БиХ и регионот.

„Деструктивните сили (во БиХ) неодамна станаа уште поагресивни. Би било важно за силите што ја негуваат идејата за граѓанска држава, либерална демократија и инклузивно општество да ги затворат редовите и да ја водат босанската нација во иднината.“, рече пратеничката Јасмина Хостерт за сараевскиот портал Кликс.

Хостерт, родена во Сараево во 1982 година, стана член на Бундестагот, како и Адис Ахметовиќ, роден во Хановер, но неговите родители пристигнале таму од БиХ.

Јасмина Хостерт, родена Пашиќ, била тешко ранета и останала без рака на почетокот на војната во БиХ, по што била евакуирана во Германија на лекување.

Младата пратеничка на СПД во Бундестагот рече дека нејзините врски со БиХ се нераскинливи, особено што ги преживеала едни од најтешките моменти од војната со граѓаните на Сараево, така што тоа е дополнителен мотив за да се вклучи.

"Затоа, чувствувам потреба да помогнам. Исто така е многу важно да се решат проблемите што ја мачат од 1990 -тите, бидејќи судбината на Европа зависи и од нејзината судбина", рече Хостерт.

Адис Ахметовиќ на изборите во Бундестагот добил дури 44.000 гласови, а тој самиот за порталот „Дневни аваз“ изјавил дека е изненаден од овој успех.

Тој посочил дека не ја заборавил својата земја, па имал намера да се вклучи, како што најави Хостерт.

"Се разбира, ќе се обидам да ги интегрирам БиХ и земјите од поранешна Југославија во ЕУ во германската надворешна политика. За да им помогнеме на Црна Гора, Босна, Македонија ... Ни треба нов план, подобар план од она што го правеше Меркел во последните 16 години. Ние, Јасмина и јас, треба да се справиме со тоа, и мотивацијата е голема. Се занимаваме со себе 25 години, не гледајќи како да ја развиеме економијата. Мирот и стабилноста се најважни, Влегувањето на БиХ во ЕУ е клучот за стабилноста и мислам дека Јасмина и јас можеме да направиме нешто “, рече Ахметовиќ.

Нов мандат во Бундестагот добил и долгогодишниот парламентарец на СПД, по потекло од Хрватска, Јосип Јуратовиќ, кој со години е противник на националистичките политики во БиХ и се залага за посилна внатрешна интеграција на таа земја.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер