Дупката во ПИОМ и следната 2022 година ќе изнесува околу половина милијарда евра

Дупката во Фондот за ПИОМ и следната 2022 година, ќе изнесува околу половина милијарда евра.. ќе се покриваат од Буџетот на министерствто за труд и социјала, кој за оваа намена ќе одвои повеќе од половината пари што ги има на располагање.. 

Од вкупно 821 милион евра, 482 милиони ќе одат во ПИОМ, што е за 2,2 проценти помалку во однос на годинава, кога биле трансферирани 500 милиони евра, велат од ПИОМ..

Следната по големина ставка на Министерството се социјалните надоместоци, за кои се планирани околу 180 милиони евра..

Оваа година поради пандемијата во системот на социјална заштита влегле 8,5 илјади семејства, бројка која министерката Шахпаска очекува да порасне за 5,500 семсјства следната година..

Од 27 домаќинства кои пред пандемијата минатата година до крајот на годината, дополнителни 8,5 илјади семејства влегоа во системот, така што во моментов имаме 35 илјади семејства кои што користат гарантирана минимална помош. Имајќи го предвид фактот дека пандемијата се уште не е завршена, проекциите се дека следната година во системот би влегле 5,500 семејства. Системот ќе ги апсорбира, односно ќе обезбеди средства за сите семејства кои што се во социјален ризик

Шахапска рече дека со буџетот за 2022 година, капиталните инвестиции се зголемуваат за 100%, а во план е изградба на нови детски градинки, домови за стари лица, како и дневни центри на лица со попреченост. Исто така Шахпаска најави дека министерстовото ќе продолжи да работи на намалување на невработеноста, која како што вели има историски најниска стапка од 16%.

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер