ДУИ одлучи - Талат Џафери ќе биде новиот технички премиер

Собранискиот спикер Талат Џафери е предлогот на ДУИ за прв премиер Албанец на сто дена пред парламентарните избори.

Оваа одлука е донесена на денешениот останок на партиското претсеателство во мала Речица, изјави Бујар Османи по завршување на состанокот.

„ДУИ го предлага Талат Џафери како премиер во Владата која ќе биде во сила од крајот на јануари, се до изборот на нова Влада“, рече Османи.

Албанец премиер на сто дена пред избори е договор помеѓу владеачките СДСМ и ДУИ, а согласно веќе договорените датуми за изборите, тој треба да седне на местото на Ковачевски на 28 јануари. Интегратвците на денешниот состанок го овластиле партискиот лидер Ахемти да ги води разговорите со колаициските партии и да одлучува за евентуален консензулен кандидат за претседател и за заеднички пратенички листи на паламентарните партии. А Фатмир Бесими е избран да раководи со Централниот изборен штаб за двојните избори.

Можноста за заеднички настап на социјалдемократите и интегративците на праламентарните избори, вечра индиректно ја потврди и премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски повикувајќи ги сите партии да се приклучат кон европската колиција.

А вратата за коалиција со албанските партии е отворена и во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, потврдува Владимир Ѓорчев за „Гласот на Америка“.

„Сме соработувале, соработуваме и ќе соработуваме. Вратата е отворена, раката е подадена. Мислам дека оваа влада на СДСМ и ДУИ е прилично делегитиминирана – нема поддршка кај народот. Ние сакаме да направиме и ќе направиме влада без СДСМ и ДУИ“, посочи Ѓорчев.

Најголемата опозициска партија веќе најави дека претседателскиот кандидат ќе се бира на Конвенција на 2-ри март. Од партијата се уште не откриваат имиња, но за Канал 5 потврдуваат дека се мерат рејтинзите на два-три фаворити. Првиот круг од претеседателките избори ќе се одржи на 24 април, а две недели подоцна на 8-мај ќе спојат вториот круг од претседателските со парламентарните избори.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер