ДУИ бара консензуален претседател

Нова стратегија на ДУИ. Партијата на Ахмети на синоќешното Централно претседателство ги зацрта роковите до кога ќе го чекаат Груевски да одговори дали во Македонија новиот шеф на државата ќе се избира со консензус.

Ако не падне договор алтернативците најавуваат преговори со македонската опозиција. Ако пропадне и оваа опција тогаш ДУИ на претседателскиот избори ќе трча со свој кандидат.

Најблиските партиски соработници го охрабриле Ахмети да продолжи со преговорите со коалицискиот партнер. Според Османи време било за консензуален претседател бидејќи само така тој ќе бил рефлексија на волјата на сите граѓани. Засега, вели Османи од последната средба Груевски-Ахмети, не добиле јасни сигнали дали за ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив ваквиот предлог.

ДУИ очекува официјален одговор од коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ. Доколку предлогот не биде прифатен се отвора можност за други алтернативи. Доколку пак, не се постигне меѓуетничка, не е исклучена внатре етничка коалиција, како што имаше за локалните избори, но тоа сепак не е добра порака за иднината на државата, рече Османи.
Според Османи на синоќешното централно претседателство за предвремени избори не било разговарано, но не исклучува оваа тема да се најде за два дена на новиот состанок на најтесното партиско раководство.

Висок партиски функционер на ВМРО-ДПМНЕ неодамна за дел од медиумите рече дека партиското членство нема да дозволи мешање во внатрешната работа на партијата. Од СДСМ велат дека ДУИ треба поконкретно да објаснат што значи избор на консензуален претседател.

САД со санкции за 65 лица и ентитети од 17 земји, за корупција и повреда на човековите права

На Меѓународниот ден за борба со корупцијата и во пресрет на Денот на човековите права, САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права.

САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права, а со санкции и визни ограничувања за 65 лица и ентитети од 17 земји, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

– Руската инвазија на Украина е суров потсетник дека корумпираните режими се меѓу оние кои најмногу вршат повреди на човековите права и злоупотреби. САД преземаат акции за адресирање на овие сеприсутни глобални предизвици, изјави денеска државниот секретар Ентони Блинкен.

Некои од тие лица и ентитети кои се ставени на списокот на санкции, а според Глобалниот акт Магнитски и Статијата 7031(с) за визни рестрикции на Стејт департментот, се од Иран, Кина, Русија, Северна Кореја, Хаити и Шри Ланка.

Под санкциите на САД се ставени и Централната изборна комисија на Русија и неколку службеници од администрацијата на претседателот Владимир Путин.

– Ја повторуваме нашата осуда за бруталните чинови на насилство на Иран врз мирните демонстранти, тековното негирање на човековите права и основни слободи и сеприсутната репресија и државно спонзорираното насилство врз жените, истакна Блинкен.

– Нашите акции се да ги нарушат и одвратат неселективните задржувања и физичко насилство од страна на Кина врз членови на верски малцински групи во Автономниот регион на Тибет и оние на Северна Кореја каде се забранува слободата на дижење, се напаѓаат барателите на азил и се експлоатира трудот за правење профит за државата, додаде тој.

Хрватите во транс ја слават победата над Бразил (ВИДЕО)

Хрватска е во транс и се слави низ сите градови во државата.

Бразил падна по драматичната игра и пеналите, а „коцкастите“ уште еднаш ѝ донесоа радост на цела Хрватска.

Сите хрватски градови целосно полудеа во истиот момент откако стана јасно дека Хрватска го победи Бразил на пенали.

Украина: Православен владика шири омраза и руска пропаганда

Украинската безбедносна служба (СБУ) објави дека висок свештеник на прорускиот огранок на Украинската православна црква шири руска пропаганда на социјалните мрежи и поттикнува омраза кон Украинците.

СБУ тврди дека владиката во западна Украина споделил објави на социјалните мрежи кои „ја понижуваат националната чест и достоинство на Украинците“ и „придонеле за поттикнување верско непријателство и омраза“. Владиката, кој не е именуван, е обвинет дека користел анонимен профил на Фејсбук за „ширење на наративот на руските пропагандисти“.

Соопштението на SBU уследи по серијата рации на имотите што ги користи Украинската православна црква, вклучувајќи го и манастирскиот комплекс во Киев стар 1.000 години. Тие наведуваат дека ова е дел од операции „со цел да се спречат субверзивните активности на руските специјални служби“.

Портпаролот на црквата минатата недела изјави дека црквата секогаш постапувала во согласност со украинските закони и државата нема правна основа да врши притисок врз нејзините членови.

притисни ентер