До ФЗО досега нема стигнато известување за лекување на државјани до Косово во јавното здравство

До Фондот за здравствено осигурување досега нема доставено официјална информација за лекување на државјани до Косово во јавното здравство во Македонија.

Државјани кои користат приватни здравствени услуги плаќаат повисоки цени од осигурениците од фондот. Ако фондот за услугата плаќа илјада денари не може таа на приватно да е пониска, објаснува директорката на ФЗОМ Магдалена за Канал 5 Магдалена Филиповска Грашкоска.

Грашкоска потенцира дека засега Македонија само со Албанија од соседните земји има склучено договор за социјално осигурување. Ова осигурување се активира само во итни состојби доколку на пример државјанин на Македонија се повреди или има ургентна интервенција ќе плати само партиципација која е иста како корисниците на фондот во Албанија а остатокот од сумата го плаќа фонодот на државата Македонија и обратно за албанските државјани кои доаѓаат во Макеоднија.

Изјавата на министерот Меџити предизвика реакција откако тој даде изјава дека косовските граѓани плаќаат двојни цени и тоа само во јавното здравство, а не во приватното. Тој посочи дека дал наредба од Министерството за здравство ова да се израмни и да има исти цени како за државата, бидејќи всушност не доаѓаат странци во Македонија, тие се од Косово, особено за здравствени потреби. По реакциите во јавност од министерството за здравство вчера излегоа со соопштение во кое косовските државјани нема да се лечат на сметка на граѓаните на Македонија, туку дописот што е испратен до сите Клиники и институти се однесува на усогласување на цените за приватни здравствени услуги за странците со оние за македонските граѓани што не се осигурани и плаќаат приватно. Од фондот за канал 5 во допис потврдија дека во однос на Косово, Комисијата за склучување на Договори за социјално осигурување на Република Македонија на почетокот во 2023 година, по дипломатски пат, поднесе иницијатива за склучување на Договор за социјално осигурување со Косово.

На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

Судан се соочува со глад којa би можелa да биде најголема по таа која светот ја видел во Етиопија пред 40 години, предупредуваат американски официјални претставници, додека испораките на помош и натаму ги блокираат завојуваните армии, но снабдувањето со оружје за двете страни продолжува да се одвива.

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

„Потребно ни е светот да се разбуди за катастрофата што се случува пред нашите очи“, изјави за новинарите Линда Томас-Гринфилд, амбасадор на САД во ОН, пишува „Гардијан“.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

Заев: Со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц

Заедно со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц кој имаше трпение повеќе од две децении од својот живот да им посвети на барање решение за спорот за името, објави на својот профил на фејсбук Зоран Заев. 

Со неговата поддршка и посветеност изградивме меѓусебна соработка и дојдовме до решение не само за името, туку отворивме порта за соработка за двете земји за подобра иднина на нашите народи, но и за иднината на регионот.

Му благодарам на амбасадорот Метју Нимиц кој ни помогна да стигнеме до решение кое денес е модел за решавање многу спорови.

Нимиц ни порача да го чуваме и негуваме Преспанскиот договор и целосно да го имплементираме, стои во објавата на екс премиерто Зоран заев на фејсбук.

притисни ентер