Џонсон во парламентот за ковид-забавите: Рака на срце, не ве лажев

Борис Џонсон на почетокот на повеќечасовното сослушување пред парламентарната комисија рече дека не го лажел Долниот дом за забавите во резиденцијата на премиерот кои биле против правилата за локдаун.

Одборот за парламентарни привилегии истражува дали Џонсон, кој поднесе оставка како премиер во септември, намерно или непромислено го довел Долниот дом во заблуда со низа изјави за забавите во Даунинг стрит.

Доколку комисијата утврди дека Џонсон намерно го довел во заблуда парламентот, неговиот пратенички мандат може да биде суспендиран. Секое суспендирање подолго од десет дена може да доведе до посебни избори за тоа место. Џонсон рече дека му е жал што ненамерно го довел парламентот во заблуда.

„Се извинувам. Се извинувам што ненамерно го доведов во заблуда овој дом. Но, да се каже дека тоа сум го направил непромислено или намерно е целосно неточно, како што покажуваат доказите“, изјави тој пред собраниската Комисија за привилегии во своја одбрана на рочиштето.

Поранешниот премиер, кој размислуваше повторно да се кандидира за премиер на крајот на минатата година, рече дека не бил предупреден дека настаните ги кршат правилата и го обвини одборот за пристрасност.

„Тука сум да ви кажам: „Рака на срце, не го излажав Долниот дом“, рече Џонсон. „Кога ги дадов тие изјави, ги дадов со добра волја и врз основа на она што навистина го знаев и верував во тоа време“, додаде тој.

Комитетот објави документ од 110 страници претходно денеска во кој се вели дека некои претставници на Даунинг стрит рекле дека Џонсон сигурно знаел дека забавите се одржуваат и покрај неговите негирања.

„Да се ​​доведе до заблуда Долниот дом може да звучи како техничко прашање, но тоа е прашање од големо значење“, рече Хариет Харман, претседателка на комисијата, на почетокот на сослушувањето. „Намерно или непромислено доведување во заблуда, неодговарање или неисправување на грешките го попречува функционирањето на Домот и заслужува осуда“, додаде таа.

Таканаречениот „партигејт скандал“ придонесе за евентуалниот пад на Џонсон, по неколкумесечните медиумски извештаи дека тој, заедно со други високи функционери, присуствувал на бурните забави во Даунинг стрит во 2020 и 2021 година, кога голем дел од остатокот од земјата морал да остане дома.

Поради прозивките и постојаното обвинување за лажење, неколку министри на Џонсон најпрво поднесоа оставки, вклучувајќи го и актуелниот премиер Риши Сунак.

Ќерката на Мадона, Лурд, тврди дека е проколната во љубовта

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Таа исто така многу рано влезе во светот на музиката, а кариерата ја гради под уметничкото име Лолахол, иако е многу поуспешна во светот на манекенството.

Зад себе веќе има неколку неуспешни љубовни врски кои го привлекоа вниманието на јавноста, а Лурд вели дека за неа љубовта е проклетство.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Со години се шпекулира дали и се допаѓаат мажи или жени, а сега таа одлучи да стави крај на таа приказна.

- Би рекла дека мојот најголем грев е што сакам момчиња. Тоа е такво проклетство. Јас сум болно стрејт, тоа е ужасно. Посакувам да не беше така, но за жал, ова се картите што ги добив – изјави таа во интервју за „The Face“.

Летонија има нов претседател, тој е деклариран геј

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс, беше избран во парламентот за нов претседател на земјата.

Шефот на латвиската дипломатија од 2011 година, 49-годишниот деклариран хомосексуалец ќе го замени Егилс Левитс, кој одлучи да не се кандидира за втор мандат.

„Ќе направам се за да ја направиме нашата земја просперитетна и безбедна“, рече Ринкевичс по гласањето во парламентот. Ринкевичс јавно се изјасни како геј во 2014 година. Тој беше првиот политичар во Латвија што го стори тоа. Летонскиот претседател има главно церемонијална улога.

Летонија е членка на ЕУ и НАТО и силно ја поддржува Украина во војната против руската агресија и нејзиниот пристап во ЕУ и НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ринкевичс за неговиот избор, велејќи дека тој е „вистински пријател на Украина“.

Летонија ќе биде во добри раце во следните четири години“, рече Левитс по изборот на неговиот наследник. Пред да стане министер за надворешни работи, Ринкевичс работеше како надворешнополитички аналитичар за јавното радио Латвијас Радио, а потоа работеше во Министерството за одбрана и Кабинетот на претседателот, пренесе Индекс.хр.

Огромен интерес за најскапиот телефон од „Google“

„Google Pixel Fold“ сега е подготвен за претпродажба, но изгледа дека топ моделот со 512 GB простор официјално го нема на залиха во САД.

Моделот со 512 GB е достапен само во обсидијан црна боја и покрај цената од 1.919 долари (1.899 евра), се чини дека е моделот што предизвикува најголем интерес кај купувачите.

Официјалната продавница на „Google“ сè уште го има на залиха „Pixel Fold“ од 256 GB во обсидијан и порцелан.

„512 GB Pixel Fold“ сè уште е достапен за нарачка однапред во ОК, Германија и Јапонија. Телефонот ќе биде пуштен во продажба на 27 јуни.

За потсетување, првиот телефон на „Google“ на преклопување – „Pixel Fold“ - се напојува со чипот „Tensor G2“, истиот процесор кој ја напојува серијата „Pixel 7“ и има импресивен систем со три камери на задната страна.

притисни ентер