Џонсон пресече : Излегуваме од ЕУ до 31. октомври без никакво одложување

И покрај донесениот закон со кој се забранува излез на Британија од ЕУ без договор , премиерот Борис Џонсон е дециден дека одложување ќе нема.

Иако парламентот донесе одлука за одложување на излезот на Британија од ЕУ откако ќе биде донесен нов договор за Брегзит, Џонсон уште еднаш децидно рече дека ќе нема одложувања.

„Премиерот беше многу јасен кога рече дека ќе ја извади земјата од Европската унија до 31 октомври без„ ако “или„ но “. Тој повеќе нема да се согласи на бесмислени одложувања“, се вели во соопштението од кабинетот на Џонсон откако законот со кој се забранува излез на Британија без договор го потврди и кралицата Елизабета II.

Пратениците ќе гласаат доцна во понеделник за предлогот на премиерот Џонсон за предвремени избори, со кои тој се обидува да избегне одложување на Брегзитот , но најверојатно парламентот ќе го отфрли ова барање.

Излезот од ЕУ, најдраматичниот геополитички потег на Велика Британија во последните децении, останува под знак прашалник повеќе од три години по нејзиниот референдум во 2016 година, а можните исходи вклучуваат повеќе сценарија од напуштање без договор до целосно занемарување на исходот од референдумот .

Според законот одобрен денес од кралицата Елизабета Втора, премиерот мора да побара одложување на Брегзит до 2020 година, освен ако во меѓувреме не се постигне нов договор со Брисел.

Затоа е нејасно кој ќе биде следниот потег на премиерот Џонсон, бидејќи лидерите на ЕУ велат дека немаат добиено нови предлози, а премиерот е решен да го спроведе Брегзит до 31 октомври, а во спротивно тоа би значело „трајно оштетување на довербата во демократијата.“

Во исто време, ирскиот премиер Лео Варадкар во понеделникот му рече на Џонсон во Даблин дека „во отсуство на прифатлива алтернатива, договорот без„ бекстоп “не е договор за Ирска“.

Кабинетот на Џонсон не прецизираше кои се „можните решенија“, но премиерот е убеден дека до самитот на ЕУ на 17 и 18 октомври има доволно време да се постигне нов договор.

Град Скопје наскоро ќе презентира план за штедење на електрична енергија

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот за штедење на електрична енергија. Планот, како што денеска изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е сеопфатен и содржи интервентни мерки на штедење.

Несакајќи да открива детали, Арсовска најави дека деновиве ќе биде презентиран планот пред јавноста.

– Верувам дека сите институции треба соодветно пред оваа енергетска криза што следи во зимскиот период да се добро подготвени и да направиме се што е можно да ја надминеме оваа енергетска криза, а понатаму да прибегнеме кон штедење на непродуктивните трошења, рече Арсовска, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Радишани.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

притисни ентер