Џонсон: Наесен ќе имаме таблети против ковид-19 и ќе се лекуваме дома

До есен, на Британците може да им се даде нов начин на лекување на ковид-19 - земање антивирусни апчиња дома.

За време на прес-конференцијата, премиерот Борис Џонсон најави формирање владина работна група за идентификување на најефикасните антивирусни лекови што можат да се земаат од дома.

Следејќи го примерот на групата што обезбеди пристап до вакцините, работната група ќе има задача да го поддржи развојот на нови антивирусни третмани преку клинички испитувања, за да осигури дека тие можат да им бидат дадени на пациентите уште наесен.

Говорејќи на конференција во Даунинг стрит, премиерот рече дека акцијата е замислена како „понатамошна линија на медицинска одбрана“ против коронавирусот.

„Ова значи, на пример, дека ако имате позитивен тест, може да има таблета што може да ја земете дома за да го запрете вирусот и значително да ги намалите шансите инфекцијата да се претвори во посериозна болест“, рече Џонсон, додавајќи:

„Или, ако живеете со некој што има позитивен тест, може да има апче што би го пиеле неколку дена за да го запрете заболувањето кај вас“.

Амбициозната цел на владата оваа година е да има најмалку два ефективни лекови - или во форма на таблети или капсули - што јавноста ќе може да ги зема дома по позитивен тест за ковид-19 или изложеност на вирусот. Премиерот рече дека „не можеме да бидеме измамени дека COVID го нема“.

Тој предупреди дека повеќето научници во земјата го делат ставот дека оваа година земјата може да доживее уште еден бран на инфекции.

„И затоа мораме - колку што е можно - да научиме да живееме со оваа болест, како што живееме со други болести“.

Новите лекови, најавени од премиерот, можат да помогнат во спречување на порастот на инфекции и ограничување на влијанието на новите варијанти на Ковида-19.

Министерот Мет Хенкок укажа на успехот на Обединетото Кралство во прелиминарното утврдување како на постоечките лекови - како што се дексаметазон и тоцилизумаб кои обично се користат за лекување на ревматоиден артритис – дека може да се користат за лекување на ковид. Заедно со една од најуспешните програми за вакцинација во светот, употребата на лековите како дексаметазон спаси 22.000 животи во Велика Британија. Се проценува дека оваа бројка е околу еден милион во светот.

Новата работна група ќе делува покрај постојната работна група на владата, која ќе продолжи да ги идентификува и доставува третманите за кои се покажало дека се ефективни во клиничките испитувања во сите фази на изложеност на пациентите.

„Во комбинација со нашата фантастична програма за вакцинација, лековите се витално оружје за да ги заштитиме нашите најблиски од овој ужасен вирус“, рече Ханкок.

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер