Џонсон и Џонсон годинава очекува 2,5 милијарди долари приход од вакцината против Ковид-19

Американскиот производител на лекови Џонсон и Џонсон очекува 2,5 милијарди долари приход од вакцината против Ковид 19, се наведува во денеска објавениот деловниот извештај за вториот квартал од годината.

Вкупните приходи се очекува да се движат од 91,3 милијарди до 92,1 милијарди долари оваа година, предвидува компанијата, зголемувајќи ја проценката благодарение на поголемата продажба на медицински помагала и зголемената побарувачка на лекови за псоријаза и Кронова болест.

Кога ќе се додадат приходи од продажба на вакцината против ковид 19, проценетите приходи се искачуваат од 93,8 милијарди до 94,6 милијарди долари.

Компанијата ги зголеми приходите за 27 проценти во вториот квартал, на 23,3 милијарди долари. Нето добивката порасна 73 проценти, на 6,3 милијарди долари.

– Џонсон и Џонсон очекува да произведе од 500 до 600 милиони дози на вакцина против Ковид-19 оваа година, изјави финансискиот директор Џозеф Волк за Си-Ен-Би-Си.

Конкурентите на Џонсон и Џонсон, Фајзер очекува 26 милијарди долари приход од вакцините оваа година, а Mодерна 19,2 милијарди долари. Нивните вакцини беа одобрени во САД минатата година, а на Џонсон и Џонсон годинава.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер