Џафери на крајот на јули ќе го соопшти датумот на изборите,17 или 31октомври како можни термини

Премиерот Заев го нуди 31 октомври, ВМРО-ДПМНЕ 17 октормви како ден за првиот круг на локланите избори.

Опозицијата смета дека ова е последниот уставен рок во кој треба да се изберат новите градоначланици, бидејќи веќе на 18 октормви завршува мандатот на актуелните.

Премиерот Заев вчера рече дека ова може да се уреди со измени на изборниот законик, како што се правело и во минатото, но Антонио Милошоски од ВМРо-ДПМНЕ вели дека датумот не може да се определува според личната желба на политичарите..

-Уставниот и законски термин за локалните избори е 17 октомври, првиот круг./(Блиц) Се друго би било не уставно и би можело да го загрози целиот изборен процес како незаконит и незаконито да им се продолжи мандатот на градоначалниците на кои што им истекува мандатот и советите на општините, вели пратеникот на ВМРО-ДМПНЕ Милошоски.

Дебатата за датумот на изборите се отвори поради стравот дека е можно да се поклопи кампањата со одржувањето на пописот, закажан од 5 до 30 сепмври.. Поради ова Заев и Мицкоски на лидерската средба во март се договорија тие да се пролонгираат за втората половина од октомрви, но не дефинираа точен датум..

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов смета дека опозицијата сега се обдиува само да бара алиби..

-Мислам дека повеќе станува збор за изговори со обид да се проблематизираат локалните избори, имајќи во предвид дека и на ДПМНЕ му јасно, особено во Скопје, дека нема што да бара на изборите. Две недели не менуваат ништо на скопјани, истакна Петре Шилегов

Директорот на државниот завод за статистика Апостол Симовски, како компромис го нуди 24 окомври, со оглед дека камапњата трае 20 дена, и во таков случај би почнала по завршувањето на пописот..

Сега, одлуката е во рацете на собранискиот претседател Талат Џафери, кој ја има надлежноста да ги закаже изборите.. Неодмана тој најави дека за ова ќе се консултира со ДИК, а денеска од неговиот кабинет велат дека датумот ќе го соопшти на 30 јули, пред летниот колективен одмор на Собранието...

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер