Дислокација на зелениот пазар и бараките кај Автобуската станица во Кочани

Тротоарот на булеварот „Тодосија Паунов", во близина на Автобуската станица во Кочани, ќе се ослободи од пазарските тезги и бараките. Сите времено поставени објекти се дислоцираат и просторот ќе биде максимално функционален во својата намена.

Од Општина Кочани оценуваат дека со реконструкцијата на булеварот се наметнало прашањето за обезбедување што поголема проодност на пешачките површини. Притоа, целата локација ќе ги задржи истите содржини, но со правилен распоред, подеднаква достапност и подобра организираност, со што движењето на пешаците по тротоарите нема да биде отежнато или невозможно.

– Надгледувајќи ја целокупната состојба во тој дел на градот и хаосот со којшто се соочуваме секојдневно, планираме дислокација на бараките што се наоѓаат на јавно-прометните површини. Тие ќе бидат преместени на локацијата каде што сега е зелениот пазар, а тој пак ќе се врати на поранешната локација, педесетина метри погоре зад сегашните бараки. Со тоа ќе се создаде нов изглед и нова фукција на овој дел од градот. Граѓаните ќе можат да пазарат подалеку од улицата и правот, подалеку од чадот на автомобилите. Тие што ќе сакаат да пазарат со автомобил, ќе имаат можност се исклучат од булеварот за да не прават застој на коловозната лента, истакна градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев.

На средба со сопствениците на бараките, идејата за дислокација наишла на разбирање и поддршка, по што ќе се пристапи кон нејзина реализација. Старо-новиот простор за зелен пазар на „Тодосија Паунов" ќе се облагороди со зеленило, дрвца и урбана опрема, а целиот потег ќе добие и дополнителни содржини.

Градоначалникот ги повика сите учесници во сообраќајот да се однесуваат совесно, возачите да не паркираат на несоодветни места, а тротарите да бидат слободни за непречено движење на пешаците.

Германка на 52 години освои олимписко злато, првиот медал го добила пред 21 година

Изабел Верт можеби не е глобално позната спортистка, но таа е убедливо најдобра во она што го работи.

Оваа неверојатна 52-годишна Германка освои злато и сребро во коњички спортови во Токио.

Фактот дека ова биле нејзини единаесетти и дванаесетти олимписки медали во нејзиниот живот, кажува колку е неверојатен нејзиниот успех. Таа го имала својот прв настап на Игрите во 1992 година во Барселона. Освоила седум златни и пет сребрени медали на тој натпревар. Таа освојувала по најмалку два медали на секоја Олимпијада, освен во Атина во 2004 година.

Таа ја потврдила титулата како најуспешна во историјата и на други турнири. Верт освоила 14 златни, пет сребрени и седум бронзени медали на светските првенства. Таа била европски шампион 20 пати, со три сребрени и една бронза.

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

притисни ентер