Десетина загинати во САД во ледената бура, откажани илјадници летови (ВИДЕО)

Повеќе од 80 милиони Американци се соочуваат со рекордно ниски температури бидејќи смртоносната ледена бура го погоди североисточниот дел на САД, јавува Би-Би-Си.

Ледената бура може да донесе студени ветрови за помалку од 10 минути, предупреди Националната метеоролошка служба. Тие велат дека ова е настан „еднаш во животот“. Жителите од Пенсилванија до Мејн се повикани да го ограничат своето време надвор до петок и сабота.

Најмалку 11 лица загинаа во невремето во јужниот дел на САД од понеделникот. Имало осум смртни случаи во Тексас, две во Оклахома и еден во Арканзас.

Се очекува до утре попладне да бидат срушени десетина температурни рекорди во неколку земји, каде што вкупно 82 милиони луѓе ќе се соочат со температури од -17 Целзиусови степени и пониски, пишува Би-би-си. Во Мејн, на пример, во делови од државата се очекува да се забележат најниски температури забележани од 1971 година. Во градот Портланд се очекува студотениот ветер да донесе -43 степени Целзиусови. Во блискиот Бурлингтон, Вермонт, највисоката температура се очекува да достигне „само“ -20 степени Целзиусови.

И Бостон е под екстремно студено предупредување. Училиштата се затворени во градот, како и во блискиот Ворчестер. Се очекува до утре температурите во Њујорк и другите поголеми градови да се спуштат до околу -17 степени, иако синоптичарите предвидуваат дека ќе се смират до крајот на викендот. Температурите во делови од Тексас се искачија над нулата, а мразот се очекува да се стопи, бидејќи температурите продолжуваат да растат.

Повеќе од 320.000 луѓе денеска останаа без струја во Тексас, Арканзас и Мисисипи. Екипите за итни случаи во Тексас одговорија на стотици повици за несреќа од понеделникот, од кои некои беа фатални. Тројца мажи загинале во несреќата во близина на Браунфилд, југозападно од градот Лубок во Тексас.

Едно лице во Остин загинало во сообраќајна несреќа во вторникот, соопштија локалните власти. 45-годишен маж загинал во понеделникот во Арлингтон откако неговиот џип се лизнал во заштитната ограда на автопатот, додека студент на колеџ загинал во сообраќајна несреќа во Волфорт. 49-годишна жена загинала возејќи по замрзнат пат северно од Елдорадо, изјавија за Си-Ен-Ен властите од Тексас.

Во соседната држава Оклахома, во округот Кастер, 35-годишен возач загинал вчераутро во сообраќајна несреќа на шест автомобили на замрзнатите патишта, соопшти автопатската патрола на Оклахома. Полициската управа во Далас ги замолила граѓаните да внимаваат да им се напумпани гумите, да ја забават брзината на замрзнатите патишта и да избегнуваат да користат темпомат.

Мешавина од замрзнат дожд, лапавица и студен воздух веќе зафати делови од регионот. Откажани се повеќе од 1.900 летови, а особено се погодени аеродромите во Тексас. Националната метеоролошка служба предвидела повеќе од една педа мраз на патиштата во Остин и Далас, Тексас.

Овој временски феномен е предизвикан од арктичкиот студен фронт кој се пробива кон југ, каде што наидува на топол и влажен воздух од Мексиканскиот залив. Резултатот се ледени врнежи кои се очекува да го поплават регионот, соопшти Националната метеоролошка служба. Службата, исто така, очекува силен дожд и локализирани поројни поплави да погодат делови од јужниот и југоисточниот дел на САД.

Од вторникот вечерта, речиси 2.000 летови беа откажани, што влијаеше на големите авиокомпании како Delta, American, United и Southwest. Сите авиокомпании им дозволија на патниците да ги пререзервираат своите летови без да плаќаат дополнителни такси.

Мицкоски: Точно е дека има притисоци за уставни измени, но јас нема да попуштам ниту милиметар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „Само интервју“ на Канал 5 телевизија говорејќи за уставните измени, истакна дека точно е дека постојат притисоци, но нема да попушти ни милиметар.

Мицкоски за „Само интервју“ на Канал 5 телевизија говорејќи за уставните измени, истакна дека точно е дека постојат притисоци, но нема да попушти ни милиметар, бидејќи не се работи за инает, туку за одбрана на државните интереси.

- Ако ме прашувате дали има притисок и дали има непријатни состаноци, ќе ви кажам да, има притисок и има непријатни состаноци. Но ако ме прашате дали сум подготвен да паднам на тој притисок ќе ви кажам дека ни милиметар нема да се поместам. Затоа што моите аргументи кои јас ги пренесувам на тие состаноци не се аргументи темелени на инает туку на логичен след на настаните. Разговараме и дебатираме, потенцира Мицкоски.

Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ставот го кажа уште во 2022 година и дека оттогаш ништо не е променето.

- Нашата позиција беше јасна уште на онаа прес конференција на 28 април 2022 година. Тука не поставиме простор никој да има дилема, втората точка од таа прес конференција беше формирање на тимови кои ќе преговараат со Бугарија и вклучување на тимови од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе работат про-боно да и помогна на владата. Затоа што замислете го Ковачевски поставен во јануари 2022, неизбран од народот, веќе во април стигнува информации дека нешто се пдоготвува, зилеговме во јавност у понудивме решение и прашуваме дали овој човек имал воопшто информации за процесот. Секако тој не е вториот Кисинџер да може за 3 месеци да направи нешто со кое сите ќе бидеме задоволни затоа понудивме луѓе кои ќе помагаат, за жал бевме одбиени, рече Мицкоски.

Мицкоски додаде и дека потоа имаше средба заедно со потпретседателот Николоски заедно со пратеникот Милошоски со Маричиќ и координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски на кој власта повторно изнесе плитки аргументи и не сакаше да ги прифати аргументите на ВМРО-ДПМНЕ:

- Бидејќи ги следам пораките кои доаѓаат од СДСМ да сме се вклучеле да работиме на уставните измени и да сме аргументирале тоа за кое ние сме биле против, може тие имале спротивни аргументи. Седевме на тој состанок ги кажавме аргументите, а од другата страна не добивме контрааргументи, туку констатиравме дека нивните аргументи се плитки. Тие одлучија да влезат во авантура и да се создаде проблем, изјави Мицкоски.

Хајди Клум облече фустан што изгледа како течен метал

Хајди Клум привлече внимание со модната комбинација на Fashion Trust Awards.

Германската манекенка се појави во сребрен фустан на Кејт Бартон, што изгледаше како течен метал. Ја стегна половината со огромен метален појас, а во раката носеше чанта во форма на аквариум со риба.

Хајди редовно привлекува внимание со своите модни избори, некои на црвениот тепих, некои имагинативни костими поради кои го доби прекарот „Кралица на Ноќта на вештерките“.

Директорот на ТикТок ја брани апликацијата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја гледаат како закана за националната безбедност на САД.

Сведочењето на Шу Зи Чоу пред Конгресот доаѓа по еднонеделните напори на кинеската компанија да ги убеди Американците и нивните законодавци дека апликацијата носи економска вредност и ја поддржува слободата на говорот.

TikTok, кој има повеќе од 150 милиони корисници во САД, се соочи со обвинувања дека ги споделува податоците на своите корисници со кинеската влада и дека не прави доволно за да ги заштити децата кои ја користат мрежата.

Републиканецот Кети МекМорис Роџерс, претседателка на Комитетот за енергија и трговија на Претставничкиот дом, го започна сослушувањето тврдејќи дека „ТикТок ги собира речиси сите податоци што може да се замислат - од локациите на корисниците и она што тие го пишуваат и копираат и со кого разговараат до биометриските податоци и многу повеќе. .

„Не веруваме дека TikTok некогаш ќе ги прифати американските вредности - вредностите на слободата, човековите права и иновациите“, рече републиканката, додавајќи дека кинеската комунистичка партија може да го користи TikTok „како алатка за манипулирање со цела Америка.“ .

Чу рано во своето сведочење зборуваше за неговите корени од Сингапур и тврдеше дека компанијата „не промовира или отстранува содржина на барање на кинеската влада“. Тој им вети на одборот и на корисниците дека нема да има „никаква манипулација од која било влада“.

Некои политички експерти веруваат дека забраната на TikTok може да им наштети на демократите кои ја користат платформата за да допрат до помладите гласачи. Тројца демократи во Горниот дом на Конгресот се спротивставија на забраната.

Сепак, повеќето пратеници сакаат TikTok да биде забранет. Кинеската апликација минатата недела објави дека администрацијата на претседателот Џо Бајден побарала од кинеските сопственици да ја напуштат својата сопственост или ќе се соочат со забрана.

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека принудувањето на продажбата на TikTok сериозно ќе ја поткопа довербата на инвеститорите ширум светот, вклучително и Кина, да инвестираат во САД. „Доколку веста е вистинита, Кина решително ќе се спротивстави на тоа“, соопшти Министерството.

притисни ентер