Денеска се одбележува и слави споменот на Свети Климент, архиепископ Охридски

Духот на големиот верски празник се чувствуваше уште на портите на Соборниот храм, амбиенталната христијанска музика го исполни просторот на храмот со благосостојба и смиреност.

Денот на Св. Климент Охридски собра стотици верници на едно место, во добро расположение, дојдоа на литургија да го одбележат празникот на својот патрон.

Здравјето, среќата и бериќетот се најгласни во молитвите, но се повеќе се слушаат и оние за мирот... Верниците со длабок наклон се прекрстија, барајќи од Светецот и Бога благосостојба во животот.

-Се помоливме за здравје, за мир да има насекаде, низ целиот свет и за нашиот народ, македонскиот, за сите словенски народи и за сите други народи, за сиот свет, да нема војни./ Многу убаво, величенствено, ако сака човек да се почуствува исполнет треба да дојде во светиот храм да се помоли за здравје за сите, за фамилијата./

Близината до Бога е клучот за среќен живот, бидејќи не учи на вистинските вредности, па битно е децата уште од малечки да го разберат тоа, велат дел од верниците.

-Ако сведочиме ние лично како родители со наш пример, тогаш ќе ги почувствуваат и ќе ги разберат нашите деца, ако не сведочиме, се е попусто ако одиме во црква.

А, со по некоја молитва на литургијата беа и најмалечките верници.

-За здравје, среќа и успех./ Се помолив веќе, за здравјето, мое и на мојата фамилија/ – Исто како него за сите.

Светец и просветител, прв македонски архиепископ и творец на охридската школа, Св. Климент Охридски има посебно место во срцата на верниците од земјава. Велат овој празник е свет за сиот македонски и православен народ, го одбележуваат со децении, а неговото негување не смее да застане.

-Го одбележувам секоја година, 85 години го одбележувам – Писмото, зборот, тоа е Св. Климент наш, како Бог што е за сите луѓе, Св. Климент е за нас, македонците./ Тоа е наш светец, наш, македонски светец, тоа највише ми значи мене./

Свети Климент е просветител, но пред се е светител и чудотворец, Бог по заслуга им дава на светците моќ да прават чуда, а Св. Климент со својот начин на живот тоа го заслужил, вели Отец Сашо.

-Ширењето на верата и мисионерската дејност на Св. Климент била рамна на рамноапостолите кои ја ширеле.

Празникот го одбележа и државниот врв во универзитетската библиотека која го носи името на светецот, а на неговиот споменик пред објектот беше положено и свежо цвеќе.

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа во соработка со Црвениот крст во Палестина, објави ТВ Ал-Кахера њуз.

Египетските власти го изградија првиот камп во Кан Јунис минатиот декември и го проширија во јануари. Новиот камп, кој ќе има струја и вода, ќе се состои од 400 шатори со капацитет од 4.000 луѓе.

Следниот чекор е изградба на теренска болница во пограничниот град Рафа и медицински камп во Деир ал Балах во центарот на Газа. Во Рафа ќе бидат формирани и два центри за дистрибуција на помош.

Според Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), повеќе од 85 отсто од 2,4 милиони луѓе во енклавата се внатрешно раселени од почетокот на конфликтот на 7 октомври минатата година, кога Хамас и други палестински фракции го нападнаа јужниот дел на Израел, при што загинаа околу 1.200 луѓе. /MИА

Воздухопловната база на НАТО во Кучово ќе биде отворена на 4 март

Воздухопловната база на НАТО во албанскиот град Кучово, која се наоѓа во јужниот дел на земјата, што е прва ваква база во Западен  Балкан, ќе биде инаугурирана на 4. идниот месец.

Подготовките на базата на НАТО во Кучово се при крај и за првпат Министерството за одбрана објави видео и фотографии од неа.

Во видеозаписот, Командантот на албанските воздухопловни сили, бригадниот генерал Фердинанд Димо вели дека се е подготвено базата да профункционира.

- Ние сме на крајот од сите работи за трупите на воздухопловните сили да се обучуваат во оваа база. Но, не само тоа, трупите на НАТО и НАТО авионите можат да се сместат, обучуваат и летаат од воздухопловната база Кучово, која веќе е тактичка воздухопловна база на НАТО, вели тој.

Димо ги наведува и досегашните чекори, од моментот кога беше одлучено во Кучово да се изгради воздухопловна база за НАТО.

- Во 2021 година беше планирано да се спроведат инвестициите за ревитализација на инсталациите на базата Кучово. Сега сме на крајот со реализацијата на три значајни проекти, како што се оградувањето и безбедносниот систем, како и периметарската заштита на базата. Приближно 50 милиони евра се инвестирани од НАТО, а повеќе од 5 милиони евра од албанската влада“, објаснува командантот на воздухопловните сили.

Според него, изградбата на воздухопловната база на НАТО во Кучово ќе придонесе и за економски развој на целиот округ Берат.

На свеченоста на 4 март ќе присуствуваат високи претставници на албанската држава, НАТО и САД.

Инаку, базата е изградена за потребите на албанските воздухопловни сили за време на комунистичкиот режим кој владееше во Албанија помеѓу 1944 и 1991 година и го штитеше воздушниот простор на земјата. Исто така, била домаќин на различни видови руски и кинески авиони.

Последните летови од оваа база биле извршени во 2005 година. /МИА

притисни ентер