Денеска поднесени две кандидатури за претседател на СДСМ

Започна партиската битка во СДСМ за лидерската позиција.

На два дена пред истекот на рокот за поднесување, во седиштето на Бихаќка пристигнаа две кандидатури- веќе најавената на заменик министерот за финансии Димитар Ковачевски и втората, помалку очекуваната на поранешната потпретседателка на партијата Фросина Ременски.

Во трката на 12ти месецов, Ковачевски кој важи за фаворит на Заев, рече дека ќе бара поддршка од членството со програма насловена “Заедно, одговорно и посветено”, а за евентуалното влијание на актуелниот претседател на партијата врз неговите одлуки, тој вели дека доколку победи, неговите политики ќе ги потврдел преку личниот интегритет.

-Една од моите основни заложби е да го вратиме единството во партијата и да го вратиме единството во општеството за да можеме да имаме посилни демократски партии и да имаме посилно општество, – Димитар Ковачевски – кандидат за претседател на СДСМ.

Два часа претходно, за лидер на СДСМ се самоканидираше и Фросина Ременски, која веќе две години не е дел од раководството на партијата откако беше отстранета од списокот на потпретседатели, по т.н. метла на Заев.. Нешто подоцна таа беше осомничена, па обвинета за случајот „Меѓународен сојуз“, за што се уште се води судски процес.

Во ист ден како и СДСМ, на 12ти декември, партиски лидер ќе бира и ВМРО-ДПМНЕ на редовниот Конгрес. Право на глас имаат над 500 делегати, а за избор на идниот лидер треба да гласаат мнозинство од вкупниот број. Актуелниот претседател Мицкоски ќе бара втор мандат, а дали ќе има противкандидати се уште не се знае.

Рокот за поднесување на кандидатури за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е до самиот Конгрес, а кандидатите треба да имаат ажурирано партиско членство и да покажат поддршка од 30 делегати. Во СДСМ, пак, ќе се гласа на непосредни избори на кое право на глас ќе имаат сите членови кое ќе се регистираат, а кандидатите мора да имаат 5 години активно члнество и најмалку еднаш да биле избрани за член на некој партиски орган.

Американските телекомуникациски компании ги одложуваат услугите во 5G мрежата

Извршните директори на големите американски авиокомпании предупредија на непосредна „катастрофална“ воздухопловна криза откако „AT&T“ и „Verizon“ ќе воведат услуги на 5G мобилните мрежи.

Американските телекомуникациски компании „AT&T“ и „Verizon Communications“ се согласија да го одложат воведувањето услуги во 5G мрежата, одложувајќи го вклучувањето на базните станици во близина на клучните аеродроми за да се спречат прекини во сообраќајот.

Извршните директори на големите американски авиокомпании предупредија на непосредна „катастрофална“ воздухопловна криза откако „AT&T“ и „Verizon“ ќе воведат услуги на 5G мобилните мрежи.

„Ќе има хаос меѓу авиокомпаниите“

Новата услуга би можела да направи значителен број авиони со широки трупови неупотребливи, оставајќи „десетици илјади Американци заробени во странство“ и „хаос“ на летовите во Соединетите Држави, соопшти здружението „ Airlines for America“.

Федералната управа за авијација (FAA) предупреди дека потенцијалните пречки може да влијаат на чувствителните инструменти во авионот, како што се висиномерите, и значително да го попречат летањето со слаба видливост.

Поради тоа, „Verizon“ одлучи да го одложи вклучувањето на петстотини базни станици во близина на аеродромите, помалку од 10 отсто од планираниот број, додека не се најде трајно решение, изјавија извори во вторникот. Деталите за договорот за одложување не се објавени и не се знае кога ќе бидат вклучени базните станици.

Изложба на дела од Владимир Темков во Кавадарци

„Виножито" е насловена ликовната изложба што вечерва е отворена во Музеј галеријата во Кавадарци. Претставени се дела од ликовниот уметник Владимир Темков.

Директорката на Музејот, Весна Ѓорѓиева посочи дека се презентирани педесетина дела со спектар од боите на виното и житото.

За 40-годишното ликовно творештво на Темков, говореше Трајче Цветков, виш кустос историчар на уметност при Музејот.

-Тој припаѓа во редот на хиперактивните сликари, кои секојдневно работат и по 12 часа во своите ателјеа. За тоа сведочат и над 100 самостојни и групни изложби во нашата земја и насекаде низ светот. Иако во неговиот богат творечки опус има повеќе фази, сепак има една нагласена универзална симболика за убавините на својот роден крај, истакна Цветков.

На љубителите на уметноста им се обрати и самиот автор, кој денеска слави роденден.

Темков е роден во Кавадарци во 1959 година. Педагошка академија, Факултет за ликовни уметности и магистерски студии завршил во Скопје.

– Има работено на повеќе работни позиции, меѓу кои и референт за култура, директор на Младински дом „Младост", директор на Дом на култура „Иван Мазов – Климе", потоа ја има извршувано функцијата претседател на Комисија за култура на бивша СФРЈ и тн. Во својата досегашна плодна уметничка кариера има реализирано повеќе проекти и интервенции од областа на уметноста и учествувано на повеќе меѓународни конференции. Има реализирано над 50 самостојни изложби, учествувано на многубројни групни изложби како и ликовни колонии, стои во неговата биографија.

Фото: „BMW“ се простува од „V12“ моторот во голем стил

Последните 12 примероци ќе бидат произведени ова лето.

„BMW“ уште претходно најави крај за моќниот „V12“ мотор, по 35 успешни години. Крајот на едната еда ќе биде обележан со специјална ограничена серија од моделот „BMW M760i xDrive“ со ознака „Final V12“.

Во рамките на оваа серија ќе бидат направени само 12 примероци од најмоќниот модел во серија 7 а сите автомобили се резервирани за американскиот пазар.

Засновата на стандардниот „BMW-u M760i xDrive“, верзијата „Final V12“, ќе има единствени ознаки на надворешноста и во ентериерот, потоа ексклузивни тркала и широк спектар за опции за персонализација на возилото по желба на купувачот.

Под хаубата се разбира се наоѓа 6.6 литарскиот „V12“ мотор со 609 КС. СИлата на сите четири тркала се пренесува преку 8-степен автоматски менувач.

Сите возина ќе бидат нумерирани со броеви од 1 до 12 а производството започнува во јуни 2022 година додека автомоблите кај своите сопственици ќе пристигна во јули.

Цената стартува од 200.000 долари.

притисни ентер