Демократите го одобрија пакетот на Бајден од 1,9 трилиони долари за помош во коронакризата

Демократите во американскиот Сенат се согласија денеска за пандемски пакет помош од 1,9 трилиони долари предложен од претседателот Џо Бајден и ги отфрлија обидите на републиканците на маратонската сесија да го сменат предлог-законот.

Додека сите републикански сенатори се обединети против предлогот на Бајден, сите 50 демократи, кои тесно го контролираат горниот дом, останаа обединети за да го усвојат пакетот за помош и да се надеваат дека ќе успее викендов. Процесот заглави повеќе од 11 часа, додека демократите се обидоа да преговараат за висината на надоместоците за невработеност за да ги задоволат центристите, пред се, сенаторот Џо Манчин.

Кога прашањето беше решено, беа изгласани неколку стотици предлози за изменување и дополнување на законот.

Демократите ги отфрлија предлозите на Републиканците за намалување на пакетот на 650 милијарди долари, казнувајќи држави како Њујорк што го намали бројот на смртни случаи во домовите за стари лица и предлогот училиштата да добијат федерална помош само доколку часовите се одржуваат во училници.

Во најголемата криза во јавното здравство во последниот век починаа повеќе од 521 000 луѓе во САД и милиони останаа без работа.

Пакетот правна помош вклучува финансирање на вакцини и медицински материјали, помош на невработени и нова рунда финансиска помош за домаќинствата, малите бизниси и државните и локалните власти.

Анкетите покажуваат дека пакетот помош е поддржан од пошироката јавност.

Демократите се надеваат дека Бајден ќе го потпише пред 14 март.

Бенефициите за невработеност се само една од проблематичните точки во сеопфатниот пакет за помош во корона кризата. Обидот за зголемување на минималната плата веќе не успеа, а демократите се согласија да го изменат законот за да насочат поголема помош за помалите држави и градови.

Во верзијата донесена во Претставничкиот дом минатата сабота, се барало 400 американски долари неделно надоместоци за невработеност до 29 август за да им се помогне на Американците кои останале без работа во услови на економска траума предизвикана од коронавирусот.

Но, компромисот би ја намалил таа поддршка на 300 американски долари неделно, но до 6 септември, откри извор во таборот на демократите.

Договорот исто така го продолжува даночното олеснување за компаниите за уште една година - до 2026 година.

Бајден го поддржува компромисот, соопшти Белата куќа.

Доколку Сенатот го усвои законот, Претставничкиот дом мора да ги одобри измените во пакетот правна помош пред Бајден да го потпише.

Републиканците го поддржаа претходниот пакет помош за борба против коронавирусот и за рестартирање на најголемата светска економија, која допрва треба да ги замени 9,5 милиони невработени од минатата година.

Но, со демократите на власт во Белата куќа и во двата дома на Конгресот, републиканците го критикуваат новиот пакет помош и тврдат дека е прескап.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер