Дел од планината Водно ќе стане заштитено подрачје

По деценции самоволие и градежно дивеење врз падините на главниот извор на чист воздух и кислород за Скопје, почнува постапка за дел од планината Водно да стане заштитено подрачје. 

Дали белите дробови на Скопје конечно ќе ја добијат потребната заштита? Водно, едно од главните прибежишта на скопјани во природа и на чист воздух ќе биде прогласено за заштитено подрачје од петта категорија. До сега планината ја одржуваше паркови и зеленило, а сега со оваа постапка ќе се формира јавно претпријатие од експерти и чувари на подрачјето кои ќе се грижат за доброто на Водно. Експертот и раководител на студијата Васил Анастасовски вели дека штетите кои се нанесоа на планината изминативе години со ова ќе запрат.

„Ова во изминатите години што му се случуваше на Водно со тие да речам урбани акции, каде што немаше некоја посебна контрола/ Немаше некоја посебна контрола на тоа што му се случуваше на водно од урбанистички аспект, сега се смета дека ќе биде тоа прашање ќе биде апсолвирано со тоа што ќе има солиден, квалификуван управувач со Водно.“

Урбанизацијата и експанзивното градење на планината изминативе години поттикна големо незадоволство кај скопјани, а најмногу кај оние кои живеат во овие предели на Водно, стравувајќи за сигурноста и своите домови поради свлечиштата од неконтролираното градење.. Анастасовски вели дека во нацрт-одлуката е предвидено да остане само тоа што е изградено, односно да не се проширува урбанизирањето.

Еко-активстите до сега беа едни од најгласните за зачувување на природата и остро ја критикуваа урбанизацијата на планинскиот предел, а имаа и неколку демонстрации во изминативе неколку години меѓу кои беше и онаа кога се најави дека гасоводните цевки ќе поминуваат токму низ планината.

„Благодет е во близина на град како што е Скопје да има едни вакви простори со зеленило и уредени делови кои што овозможуваат активности и пред се чист воздух што му е потребен на секој граѓанин на градот.“

Следниот месец нацрт-одлуката која ја објави Министерството за животна средина ќе се стави на јавна расправа каде што ќе можат да се даваат забелешки и коментари од страна на еко-активистите и засегната јавност. Откако ќе се изготви конечниот акт, ќе биде доставен на Влада на усвојување.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер