Дел од невладините бараат државната мерка за плати да продолжи и во наредните месеци

Дел од невладините бараат државната помош за исплата на плати да продолжи и во наредните месеци...Според нив, мерката се покажала во добро светло, а зачувани биле илјадници работни места...

Државната помош за исплата на плати да продолжи и во наредните месеци, препорачуваат експертите. Од невладината Фајненс тинк велат дека мерката се покажала во добро светло, зачувани биле 65 илјади работни места досега. Пресметале дека доколку мерката продолжи до месец март – тоа ќе ја чини државата најмногу 50 милиони евра, колку што се потрошиле и последните три месеци.

Во моментов се крои и 5тиот пакет економски мерки, кој според најавите треба да биде објавен следниот месец. Мерката беше широко прифатена и од стопанските комори, па и тие бараат да продолжи и во наредниот период.

Мерката беше најприфатена, но и со најмногу малверзации. Добар дел од фирмите наместо на вработените, парите ги ставија в џеб.

Последните бројки покажуваат дека 800 вработени не ја зеле ноемвриската плата. Газдите веќе се соочиле со опомени. УЈП во моментов истражува колку од работодавците по опомените ја исплатиле платата, а за колку од нив ќе треба да следи присилна наплата или блокирање на сметката.

Токму тоа беше и причината поради која синдикатите и тогаш, но и сега бараат парите да се префрлаат директно на сметките на работниците, а не на газдите како што беше досега.

Османи се сретна со амбасадорите на Португалија и Белгија, Пиња и Мерис

Министерот Бујар Османи се сретна со амбасадорите на Кралството Белгија, Фредерик Мерис, со седиште во Софија, а во текот на денот имаше средба и со Амбасадорот на Португалската Република, со седиште во Белград, Марија Вирџинија Мендес да Силва Пина.

На средбите беше дискутирано за европската перспектива на Македонија и можностите за нејзино унапредување во периодот што следи, имајќи ги во предвид јунските Самити на ЕУ.

На средбата со Пиња, беа разгледавме досега преземените ангажмани и напори на Македонија и Португалија, како актуелен претседавач со Советот на Европската унија, на планот на европската интеграција на нашата држава. Беше истакнато дека во изминатиот период билатералните односи се градат врз основа на блиски пријателски односи и солидно ниво на меѓусебна соработка во повеќе области.

Во разговорот со амбасадорот Мерис беше нагласено дека во периодот кој следи ја очекуваме и поддршката од Кралството Белгија, како една од земјите основачи на Европската Унија, со цел одржување на Меѓувладината конференција и формално да ги започнеме пристапните преговори за полноправно членство со Унијата. Во врска со билатералните односи, беа оценети како одлични и изградени врз основа на споделени стратешки интереси.

Средбите беа искористени да се разменат мислења и за актуелните регионални и глобални случувања и други видови на соработка, особено на полето на мултилатералата, соопшти МНР.

Џафери во Анталија се сретна со црногорскиот колега, Бечиќ

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на маргините на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ што се одржува од 21 до 23 јуни 2021 година во Анталија, оствари билатерална средба со  Алекса Бечиќ, претседател на Собранието на Црна Гора.

На средбата Џафери истакна дека земјите во регионот делат заеднички погледи во однос на потребата од зачувување на мирот и стабилноста во регионот, преку градење на добрососедски односи и унапредување на регионалната соработка. Македонија и Црна Гора ги врзува традиционално пријателство како и добри политички, културни и економски врски. Членството во НАТО и заедничката европска иднина на двете држави, дополнително ги зајакнуваат меѓусебните односи. Тој го поздрави напредокот на Црна Гора во процесот на интеграција во Европската Унија и ангажираноста на Владата на Црна Гора посветено да работи на ЕУ агендата. Во однос на интеграцијата на Македонија во ЕУ, тој укажа дека очекуваме отпочнување на пристапни преговори со Унијата. Подвлече дека остануваме посветени на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија од 2017 година како добра основа за надминување на разликите. Претседателот Џафери изрази надеж дека во наредниот период ќе се интензивираат контактите и заеднички со рационален пристап ќе се успее да се врати довербата со што ќе се отворат вратите за почеток на пристапниот процес.

Претседателот на Собранието на Црна Гора, Алекса Бечиќ истакна дека односите меѓу двете држави се на високо ниво, со одржување на редовни политички консултации. Во однос на економската соработка изрази надеж дека ќе продолжат да се продлабочуваат регионалните односи како основа за поинтензивна економска соработка и пред се подобро инфраструктурно поврзување меѓу Македонија и Црна Гора.

Соговорниците разменија информации и искуства за процесот на унапредување на парламентарното работење како и подобрување на транспарентноста и одговорноста во двата парламенти со цел подобро спроведување на нивната надзорна и контролна улогата над владите, се наведува во соопштението од Собранието..

УХМР: Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Летото на северната хемисфера официјално започна утрово во 5 часот и 32 минути, додека на јужната хемисфера во исто време започна зимата.

Првата недела од летото е со најава за високи температури и до 40 степен.

притисни ентер