Дел од невладините бараат државната мерка за плати да продолжи и во наредните месеци

Дел од невладините бараат државната помош за исплата на плати да продолжи и во наредните месеци...Според нив, мерката се покажала во добро светло, а зачувани биле илјадници работни места...

Државната помош за исплата на плати да продолжи и во наредните месеци, препорачуваат експертите. Од невладината Фајненс тинк велат дека мерката се покажала во добро светло, зачувани биле 65 илјади работни места досега. Пресметале дека доколку мерката продолжи до месец март – тоа ќе ја чини државата најмногу 50 милиони евра, колку што се потрошиле и последните три месеци.

Во моментов се крои и 5тиот пакет економски мерки, кој според најавите треба да биде објавен следниот месец. Мерката беше широко прифатена и од стопанските комори, па и тие бараат да продолжи и во наредниот период.

Мерката беше најприфатена, но и со најмногу малверзации. Добар дел од фирмите наместо на вработените, парите ги ставија в џеб.

Последните бројки покажуваат дека 800 вработени не ја зеле ноемвриската плата. Газдите веќе се соочиле со опомени. УЈП во моментов истражува колку од работодавците по опомените ја исплатиле платата, а за колку од нив ќе треба да следи присилна наплата или блокирање на сметката.

Токму тоа беше и причината поради која синдикатите и тогаш, но и сега бараат парите да се префрлаат директно на сметките на работниците, а не на газдите како што беше досега.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер