Последни вести

Најважни вести

ОЈО: Обдукцискиот наод за убиствата на Вања и Панче се уште не е изготвен и доставен

Од таму додаваат дека дејствијата на сите инволвирани се предмет на истрага во моментов, за што с...

Зачестена употребата на пиротехнички материјали во пресрет на празниците

А, потоа ќе ги наполнат улиците со несовесни возачи, кои со некоја чашка повеќе седнуваат позади ...

Најмалку 17 повредени при судир на два воза во областа на градот Фаенца, Италија

Најмалку 17 повредени при судир на два воза во областа на градот Фаенца, Италија

 Шест се пренесени во болница, додека на останатите им била укажана помош на лице место . Како што пишуваат италијанските медиуми , сударот се случил  додека возовите се движеле со мала брзина, а сите повредени се зд...

„Вашингтон пост“: Израел приведува цивили во Газа, многумина се водат како исчезнати

„Вашингтон пост“: Израел приведува цивили во Газа, многумина се водат како исчезнати

Израелските сили привеле палестински цивили, главно мажи, во Газа за време на двата месеци од војната, според членовите на семејствата и групи за човекови права, кои велат дека не добиле информации за локацијата, условите на прит...

Водата за пиење во Скопје е безбедна и микробиолошки исправна

Водата за пиење во Скопје е безбедна и микробиолошки исправна

Според неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, направени од 4 декември 2023 до 7 декември 2023 година, сите анализирани примероци одговар...

Бајден утре ќе го пречека Зеленски за разговори во Белата куќа

Бајден утре ќе го пречека Зеленски за разговори во Белата куќа

 Бајден го повика Зеленски за „да ја нагласи непоколебливата посветеност на САД да го поддржат народот на Украина додека тие се бранат од бруталната руска инвазија“, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-П...

Републиканци и сојузници на Орбан ќе разговараат во Вашингтон за прекин на помошта за Украина

Републиканци и сојузници на Орбан ќе разговараат во Вашингтон за прекин на помошта за Украина

Членовите на Унгарскиот институт за меѓународни односи и претставници на унгарската амбасада во Вашингтон ќе ја започнат дводневната конференција чиј домаќин е конзервативната фондација Херитиџ. Првиот ден од состанокот вклучува ...

Две седници на собраниската Комисија за одбрана и безбедност

Две седници на собраниската Комисија за одбрана и безбедност

Членовите на Комисијата ќе имаат средба со слушателите со чин потполковник/полковник на Сениорскиот курс на НАТО Одбранбениот колеџ во Рим, Република Италија. Потоа на 55. седница на Комисијата, пратениците треба да ја разглед...

На ОН им требаат 46,4 милијарди долари за помош во „мрачната“ 2024 година

На ОН им требаат 46,4 милијарди долари за помош во „мрачната“ 2024 година

ОН соопштија дека глобалната хуманитарна перспектива за 2024 година е „мрачна“, со конфликти, климатски вонредни состојби и економии во колапс што „прават хаос“ на најранливите. Додека глобалното вниман...

Продолжува амандманската расправа за Предлог-Буџетот за 2024 година

Продолжува амандманската расправа за Предлог-Буџетот за 2024 година

За Предлог-буџетот поднесени се вкупно 272 амандмани од овластени предлагачи, од кои 250 се од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. По завршување на амандманската расправа, Предлог-буџетот треба да се најде на усвојување н...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube