Последни вести

Најважни вести

Љупчо Палевски останува 40 дена во екстрадициски притвор во Баликесир

Амбасадата на Македонија во Анкара испрати допис до Министерството за правда во кој  информи...

Дума: Да нема притисок врз вештаците, јавноста сака одговори, но мора да има трпение

Секоја предвремено објавена информација може да предизвика сериозно комплицирање на постапката. Ј...

Вечерва во „Само Вистина“ дебатираа Агим Јонуз и Петар Богојески

Јонуз: Не е направена селекција кој може да направи политиќка партија, имаме голем холдинг, немам...

Техничка влада без министри од опозицијата ќе го намали нејзиниот легитимитет

Техничка влада без министри од опозицијата ќе го намали нејзиниот легитимитет

Но со тоа ќе се отворат низа правни прашња кои ќе доведат до сериозни последици меѓу кои и оспорување на нејзиниот легитимитет, а може негативно да влијае и врз изборните циклуси, смета поранешен претседател на ДИК и екс генерале...

Стевче Јакимовски: Кај Алумина ќе се гради фасцинантен комплекс со 80% зеленило

Стевче Јакимовски: Кај Алумина ќе се гради фасцинантен комплекс со 80% зеленило

Гостувајќи во емисијата „Здраво Македонијо“ , Јакимовски ги потенцираше следниве предности на ова архитектонско решение , кое сега е на јавна расправа: - Станува збор за површина на која ќе доминира пред се зеленилот...

Израелците со падобрани им доставуваат вода на своите војници во Газа (ВИДЕО)

Израелците со падобрани им доставуваат вода на своите војници во Газа (ВИДЕО)

Оттаму додаваат дека ова е прв ваков логистичко-воен зафат, објави Телеграф. „Испорачавме околу седум тони вода на израелските војници во градот Кан Јунис со падобрани. Системот „водено снабдување“ е напреден...

Бугарија ја укинува таксата на руски гас, сакаат да се приклучат кон Шенген зоната

Бугарија ја укинува таксата на руски гас, сакаат да се приклучат кон Шенген зоната

Воведувањето на тој данок предизвика загриженост во цела Југоисточна Европа, поради што Унгарија го нарече потегот на Бугарија „непријателски“ и ја повика ЕУ да спроведе истрага. Овој данок неминовно доведува до поска...

Зеленски во Вашингтон: Се надевам дека Украина може да смета на помошта од САД

Зеленски во Вашингтон: Се надевам дека Украина може да смета на помошта од САД

„Нема да се откажеме. Знаеме што треба да направиме и можете да сметате на Украина и се надеваме дека ќе можеме да сметаме на вас во иста мера“, рече Зеленски во своето обраќање на Универзитетот за национална одбрана ...

Српската полиција идентификува неколку лица, кои праќале дојави за бомби во училиштата

Српската полиција идентификува неколку лица, кои праќале дојави за бомби во училиштата

Во тек е темелна истрага за откривање на испраќачите на тие закани кои во последните недели малтретираа ученици, родители и вработени во образованието, објави денеска владата. Министерството за внатрешни работи (МУП) ја информ...

Полска доби старо- нов премиер: Се враќа Доналд Туск

Полска доби старо- нов премиер: Се враќа Доналд Туск

Неколку часа подоцна, парламентот го избра лидерот на центристичката партија Доналд Туск за премиер, отворајќи го патот за нова проевропска влада по осум години бурно национално конзервативно владеење на Партијата на правото и пр...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube