Последни вести

Најважни вести

Владата ги оценува за шпекулации, наводите во дел од бугарските медиуми за предлогот на Заев

Никој официјално не открива што содржи предлогот што премиерот Зоран Заев вчера на средбата во Со...

Арсовски и Никовски за можниот предлог од македонската влада до бугарските власти

Со аналитички варијации на темата што содржи или не содржи македонскиот предлог до бугарските вла...

Како во дел бугарските медиуми гледаат на посетата на македонската делегација во Софија?

Досега ниту Софија ниту Скопје не ги коментираа конкретните предлози, но тие во бугарската јавнос...

Димитров: За да има општествена катарза потребна е политичка одговорност

Димитров: За да има општествена катарза потребна е политичка одговорност

Копретседавачот од Бугарска страна во мешовитата комисија за историски и образовни програми Ангел Димитров во настап на Бугарската државна телевизија ден по посетата на Заев на Софија, вели дека во науката, мислејќи притоа на ист...

Заев и Курц: Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија

Заев и Курц: Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија

Премиерот Заев упати благодарност за огромната поддршка на Австрија за Македонија и за европската иднина на целиот регион и го охрабри канцеларот Курц да продолжи со извонредниот и посебен ангажман со што ги мотивира граѓаните на...

Палестинците ги одбија вакцините од Израелците, рокот им бил пред истекување

Палестинците ги одбија вакцините од Израелците, рокот им бил пред истекување

„Откако техничките тимови на Министерството за здравство извршија увид во првата пратка на вакцините Фајзер, добиена вечерва од Израел ... утврдено е дека не ги исполнува карактеристиките предвидени во договорот“, изј...

Македонски државјанин е фатен во Драч со 300 килограми кокаин (ВИДЕО)

Македонски државјанин е фатен во Драч со 300 килограми кокаин (ВИДЕО)

Информацијата  е објавена и на официјалниот фејсбук профил на албанската полиција. Дрогата била сокриена во камион со македонски ознаки, што требало да замине за Италија. Како што информираат од албанската полиција, со ка...

Во САД за 150 дена биле дадени 300 милиони дози вакцини, соопшти Белата куќа

Во САД за 150 дена биле дадени 300 милиони дози вакцини, соопшти Белата куќа

„Кога претседателот Бајден ја презеде функцијата пред 150 дена, повеќе од 3.300 Американци умираа секој ден, а повеќе од 185.000 граѓани се заразуваа дневно, додека во економијата беа изгубени милиони работни места “,...

Макрон и Меркел разговарале за европската одбрана

Макрон и Меркел разговарале за европската одбрана

„Успеавме да создадеме идеја дека европската одбранбена и стратешка одбранбена автономија може да биде алтернативен проект на трансатлантската организација, но и нејзината солидна компонента“, рече Макрон на прес-конф...

Руските научници откриле нова, опасна мутација на коронавирусот

Руските научници откриле нова, опасна мутација на коронавирусот

"Руските научници од ФМБА откриле нови варијации на вирусот САРС-КоВ-2. Мутациите се откриени примарно во С протеинот и во доменот на врзување со човечките рецептори. Може да ги промени биолошките својства на вирусот и клини...

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Велика Британија објави зголемување на инфекциите со делта, додека германските здравствени работници предвидуваат дека наскоро ќе стане доминантен сој во Германија, и покрај зголемувањето на бројот на вакцинирани, објави Ројтерс....

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube