Последни вести

Најважни вести

Ребаланс на буџетот: Расходите на рекордни 4,7 милијарди, дефицитот се зголемува за 150 милиони

Од нив 200 милиони евра се за враќање на стари доспеани долгови, додека со останатите 700 милиони...

Радев засега без одговор на барањето на Петков за координативна средба за ветото кон Македонија

Бугарскиот претседател Радев се уште не одговора на барањето на бугарскиот премиер Петков да го с...

Џозеф: Спорот кој Бугарија го има со Македонија е против вредностите на ЕУ

Според него, Бугарија со ветото и помага на Русија. Целосниот разговор погледнете го во видеот...

Бектеши на средба со трговци од Охридско-струшкиот регион

Бектеши на средба со трговци од Охридско-струшкиот регион

На средбата, како што информира ресорното Министерство, ќе ги информира за предложените измени и дополнувања на Законот за трговија за „недела неработен ден" во туристичките места. Во рамките на посетата, додаваат, ...

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Со канонизацијата, Свети праведен Јоаким Крчовски, учител и просветител ќе се вброи во диптихот на светите. Според информациите од Кумановско-Осоговската епархија, во 7:30 часот ќе се одржи воскресна утрена богослужба, а во 9 ...

Сончево и топло, попладне во западните делови ќе има пороен дожд и грмежи

Сончево и топло, попладне во западните делови ќе има пороен дожд и грмежи

 Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северозападен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 15, а максималната ќе достигне од 24 до 33 степени. УВ индексот ќе биде 7, соопшти Управата за хидрометео...

Видео: Најкомплицираниот паркинг

Видео: Најкомплицираниот паркинг

Нелсон Гинто отсекогаш имал проблем да најде паркинг место за својот автомобил недалеку од неговата резиденција во Кавите, Филипини. Се додека не дошол на идеја да го постави својот автомобил во тесен влезен простор. Автомобил...

Видео: Девојка гола истрча на црвениот тепих во Кан, нејзината порака одекна низ светот

Видео: Девојка гола истрча на црвениот тепих во Кан, нејзината порака одекна низ светот

На филмскиот фестивал во Кан, девојка топлес истрча на црвениот тепих за да го изрази својот протест против силувањата за кои ги обвинува руските војници кои ја нападнаа Украина. Демонстрантакта ја скинала својат облека на црв...

Индија: Деветмина работници загинаа во уривање на тунел во Кашмир

Индија: Деветмина работници загинаа во уривање на тунел во Кашмир

Њу Делхи, 21 мај 2022 (МИА) –  Тунелот е дел од планинскиот систем на тунели и мостови во изградба на стратешки автопат што ги поврзува двата клучни града Сринагар и Јамук во јужната област Рамбан. Телото на...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube