Последни вести

Најважни вести

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став

Нема јасен владин став по средбата на премиерот Ковачевски со коалициските партнери, но за првпат...

Што содржи францускиот предлог

Предлог заклучоците се во 7 точки. Во точка 3 се предвидува наместо „билатерален протокол&l...

Мицкоски за францускиот предлог: Не, благодарам

Мицкоски за францускиот предлог: Не, благодарам

Според него, Ковачевски би направил огромна грешка ако ја одобри оваа рамка бидејќи во тој случај Македонија би влегла во Европската унија асимилирана и бугаризирана. Дециден дека не сака да биде соучесник во ваков процес и порад...

Финска: Секако дека е можна војна во Европа надвор од Украина

Финска: Секако дека е можна војна во Европа надвор од Украина

Во интервју за Си-Ен-Ен, Хаависто бил запрашан дали Украина може да победи во војната против Русија: „Можам да издржам и во таа смисла можам да победам. Се разбира, мислам дека Украина е морално во право во оваа ситуација. ...

Американец пукал од дома и убил двајца полицајци и нивното куче (ВИДЕО)

Американец пукал од дома и убил двајца полицајци и нивното куче (ВИДЕО)

Како што пренесува ABC, пукањето се случило во округот Флојд вчера околу 6:44 часот по локално време. Според извештајот од апсењето, Сторц бил вооружен со пушка и испукал повеќе куршуми кон полицајците од неговиот дом, при што уб...

Бајден: Сенатот не може да го избегне „супермнозинството“ и да го заштити правото на абортус

Бајден: Сенатот не може да го избегне „супермнозинството“ и да го заштити правото на абортус

Бајден го повика Сенатот да се ослободи од филибастерот, супермнозинство за кое е потребна поддршка од 60 од 100 сенатори за донесување закони, со цел споменатата пресуда од 1973 година да стане закон. Во современите демократи...

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата. Исто така го информираше советникот Шолет за процесот н...

САД ѝ праќаат на Украина ракетни системи, со кои ги бранат Белата куќа и Конгресот (ВИДЕО)

САД ѝ праќаат на Украина ракетни системи, со кои ги бранат Белата куќа и Конгресот (ВИДЕО)

Новиот пакет воена помош ќе вклучува ракети земја-воздух и противартилериски радари, кои би требало да ѝ помогнат на Украина поуспешно да се справи со руските удари со долг дострел, кои во последно време стануваат сѐ почести. ...

Русите тврдат дека не планираат да нападнат ниту една членка на НАТО

Русите тврдат дека не планираат да нападнат ниту една членка на НАТО

Русија иѝ соопшти на Европската унија дека моменталната ситуација води кон значителни трошоци не само за Литванија, туку и за Унијата, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко, пренесе руската агенци...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube