Последни вести

Најважни вести

Изборна кампања од денеска до 15 октомври на полноќ

Политичките партии и независните кандидати веќе ги најавија своите активности во кампањата иако н...

МЗ: Од денеска трета доза вакцина, без закажување термин, на сите вакцинални пунктови

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од денеска, со трета доза вакцина може да с...

„Само Вистина“ вечерва со Стојанче Ангелов и Александар Пандов

Драги пријатели, вечерва во Само Вистина, секој својата ќе ја кажат Стојанче Ангелов и Александар...

Претседателката на ЕК Фон дер Лајен утре во посета на Македонија

Претседателката на ЕК Фон дер Лајен утре во посета на Македонија

Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заевна платото пред Владата. Според агендата, предвидено е двете делегации да заминат во Младинскиот културен центар, каде, по настанот предвиден во фоајето на МКЦ, ќе се упат...

Видео: Серија земјотреси во Грција, оштетени повеќе куќи, згради...

Видео: Серија земјотреси во Грција, оштетени повеќе куќи, згради...

Епицентарот на потресот е кај островот Кирт, а според првичните информации станувало збор за потреси со јачина од 6, 4, 3.7, 4.6, 3 и 3.2 степени по Рихтеровата скала. Коментарите на страницата „EMSC“ ја потврдуваа...

Бектеши: Туристичката сезона беше успешна, владините мерки дадоа резултат

Бектеши: Туристичката сезона беше успешна, владините мерки дадоа резултат

Како што истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, кампањата „Дома си е дома" и ваучерите за поттикнување на туризмот ги привлекоа домашните туристи, а безбедносниот печат значително придонесе за странските гос...

Вархеји в среда доаѓа во Скопје

Вархеји в среда доаѓа во Скопје

Информацијата ја потврдија службите на Европската Комисија. Програмата на посетата сѐ уште се финализира но извесно е дека тој ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде разговараше ...

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј

Карантинот во сиднеј и во останатиот дел од австралиската држава Нов Јужен Велс ќе биде укинат кога стапката на целосно вакцинирани ќе надмине 70 проценти, цел што премиерката на таа држава, Гладис Береџиклијан, очекува да биде п...

Пендаровски, Црвенковски и Иванов на научен собир во МАНУ

Пендаровски, Црвенковски и Иванов на научен собир во МАНУ

На првиот ден од собирот, како што е најавено, свое  обраќање имаат  актуелниот претседател Стево Пендаровски и поранешните претседатели Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов, Живко Кондев, шеф на кабинетот на првиот претсе...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube