Последни вести

Најважни вести

„Монструм" продолжува со сведоци на одбраната

Судскиот предмет „Монструм” е во фаза на доказна постапка. На претходните рочиште све...

Утре ќе се бираат замениците-министри во Владата

Предлогот со заменици-министри, Владата го достави до Собранието во петокот. Во одбраната за з...

Шахпаска: Според анализите на МТСП капацитетот во градинките не е исполнет

Врз основа на тој протокол, како што информира, во градинките биле слободни 19.000 места, а интер...

МПЦ-ОА го цени за добар потегот на претседателот Пендаровски да испрати писмо до Вартоломеј

МПЦ-ОА го цени за добар потегот на претседателот Пендаровски да испрати писмо до Вартоломеј

Добар потег и знак е писмото од претседателот  Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх  Вартоломеј како своевидна заложба на врвното раководство на државата да го помогне и поттикне решавањето  на статусот на Ма...

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). На последниот ден од летото, минималните температури ќе се движат од 8 до 12 степени, а максималните од 23 до 29 сте...

Бајден бара од Сенатот да не гласа за избор на врховен судија пред изборите

Бајден бара од Сенатот да не гласа за избор на врховен судија пред изборите

„Намерата на претседателот Трамп да назначи друга личност за да ја замени Рут Бадер Гинсбург, која почина во петокот, пред изборите на 3 ноември, е едноставно да покаже сурова политичка моќ“, рече Бајден во говорот во...

Фон дер Лајен:За да ја смениме планетата, треба да го смениме и начинот на размислување

Фон дер Лајен:За да ја смениме планетата, треба да го смениме и начинот на размислување

Тие не охрабруваат да гледаме на светот поинаку и нè потсетуваат на вредноста на малите животни радости - од секојдневните навики до прифаќањето на најблиските и почитувањето на природата. ,,Заради нив, се прашуваме...

Масовни апсења на демонстрантите во Минск(ВИДЕО)

Масовни апсења на демонстрантите во Минск(ВИДЕО)

Полициски автобуси со затемнети прозорци биле паркирани долж Авенијата на независност во тој град, пренесува ТАСС. Руската агенција претходно објави дека полициските кордони ги запреле учесниците на Маршот на солидарноста, кој...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube