Последни вести

Најважни вести

Бочварски: Шпекулации се информациите за мое заминување од функцијата

-Јас мислам дека ова се шпекулцаиии, бидејќи и Владата и партијата СДСМ имаа став по тоа прашање....

Лефков: Нови детали од аферата броило - Фирмата на Ковачевски и кумот заработила 2 милиони евра

Соларниот картел составен од Ковачевски и кумот Паунов е создаден и почнува да врти милиони со до...

Сашо Тасевски и Алберт Муслиу вечерва во „Само вистина“

Нови погледи или стари проблеми, што може да очекуваме од новата бугарска влада?  Политич...

Мицкоски: Ако економскиот совет работеше како треба немаше потреба да нудам помош

Мицкоски: Ако економскиот совет работеше како треба немаше потреба да нудам помош

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Студио 10“ зборуваше за актуелните состојби во државата и посочи дека не гледа потреба да се состане со економскиот совет во владата зато...

Средба Ковачевски – Дир: Целосна поддршка на Украина од Македонија

Средба Ковачевски – Дир: Целосна поддршка на Украина од Македонија

На состанокот е изразена благодарност за навремените и конзистентни политики на Македонија на линија на надворешната политика на ЕУ, во однос на ситуацијата во Украина, како и за донациите од помош за украинскиот народ. Премие...

МЗ: Во последните три дена 108 новозаболени од ковид, три починати лица

МЗ: Во последните три дена 108 новозаболени од ковид, три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 30.09 до 02.10.2022): Направени се 976 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на КОВИД-19: Скопје &nda...

Стопанска комора: Владата до среда да донесе мерки за ублажување на ценовниот удар

Стопанска комора: Владата до среда да донесе мерки за ублажување на ценовниот удар

Според Комората, бизнисот има една алтернатива – или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите. -Ова е критичен момент. Брзината на реакцијата е пресуден фактор за зачувување на макроекономската и на буџетската...

Горивата поскапуваат од половина до два денари по литар

Горивата поскапуваат од половина до два денари по литар

Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,20 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 86,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 89, ЕУРОДИЗЕЛ (Д...

Вешти лица од Судска медицина и психијатријата сведочеа на судењето за убиството на Денис Тот

Вешти лица од Судска медицина и психијатријата сведочеа на судењето за убиството на Денис Тот

Судењето за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот продолжува на 17 октомври откако денеска во Основниот Кривичен суд Скопје продолжи доказната постапка за случајот во кој ракометарот беше претепан до смрт пред дискотека во ...

ГЕРБ и ВМРО-БНД со најголем број гласови во Македонија

ГЕРБ и ВМРО-БНД со најголем број гласови во Македонија

 Партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов и ВМРО – Бугарско национално движење (ВМРО-БНД) на Красимир Каракачанов добија најголем број гласови од бугарските ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube