Последни вести

Најважни вести

Седница на Централниот Одбор на СДСМ: Кого ќе фати метлата?

Кадровските промени главна тема на седницата на Централниот одбор на СДСМ. Премиерот и претседате...

Македонски автобус стана ,,кабриолет” под мост во Бугарија (ФОТО)

Инцидентот се случил утрово , а во автобусот немало патници , освен двајцата возачи. Автобусот се...

Канал 5 во Софија: Бугарија гласа за 17 пратеници во Европскиот Парламент

Таму е Александар Видиновски  со информациите за одзивот, дали Бугарите се заинтересирани за...

Косовскиот премиер со сопругата на гости кај Заеви

Ова вчера на својот Фејсбук профил го објави Харадинај, кој објави и фотографии. „Заедно со Анита, примени во куќата на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и неговата сопруга. Пријателски разговор, за добрососедс...

Катастрофален земјотрес од 8 степени го погоди Перу (ВИДЕО)

Земјотресот бил на длабочина од 114 километри и го погодил Перу во 2.41 ноќеска часот по локално време. Епицентарот наземјотресот е на 80 километри југоисточно од местото Лагунас и на 158 километри источно од градот Јуримагуас. ...

Излезноста во повеќето земји на ЕУ сепак е поголема од пред пет години

За 14 држави за кои се објавени податоците, само три држави има помала излезнот отколку пред пет години , како што е Италија со незначително помал број , како и во Португалија и Бугарија. Во Шпанија , пак до 12 часот излезност...

Царовска: Од среда почнува поднесувањето барања за новите права од социјалната реформа

Од среда почнува поднесувањето барања за новите права од социјалната реформа.. Сите кои се во групата граѓани од социјален ризик треба да се обратат до центрите за социјална работа каде ќе треба да поднесат барање за остварување ...

Последен ден гласање за Европскиот Парламент, првичните резултати ќе бидат објавени околу полноќ

Германија, Франција, Италија, Бугарија, Романија, Хрватска, Грција и Унгарија се меѓу земјите кои денеска ќе ги бираат своите претставници за Европскиот Парламент. Седум земји членки веќе гласаа, а првичните резултати се очеку...

Тачи: Ќе живееме со Албанија во една држава без граници

,,Во блиска иднина ќе живееме заедно , во една заедничка држава Косово-Албанија.”, им порача Тачи на жителите на местото Хаса во Албанија  и додаде дека кон Косово ќе се приклучат и општините Прешево , Бујановац и Медв...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми