Последни вести

Најважни вести

Сопствениците на три угостителски објекти во Охрид заработија кривични пријави

Станува збор за два угостителски субјекти на Плажите 2 и 3 во автокампот Градиште, како и угостит...

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Со седницата ќе претседава претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери. Според точк...

Мирјана Најчевска и Љупчо Зиков во „Само вистина“

Настаните во Охрид со целовечерните журки и непочитување на прописите за заштита од неширење на К...

Бројот на починати од Ковид-19 достигна 500, вирусот најризичен за постарите лица

Бројот на починати од Ковид-19 достигна 500, вирусот најризичен за постарите лица

Ковид-19 е најризичен за постарите лица, односно предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, д...

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Заразените со коронавирусот се лекувале  со комбинација на интерферон алфа-2б и гама и интерферон алфа-2б. Според сознанијата на кубанските научници, интерферон-терапијата „негативно“ делува на РНК во вирусите...

Продолжува потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанско Езеро

Продолжува потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанско Езеро

Поради временските услови вчера потрагата беше привремено прекината. Во Полициската станица Ресен завчера во 18:18 часот од Итната медицинска помош било пријавено дека во туристичката населба „Претор", во водите на ...

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Во петокот, на 31 јули беа експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент со констатирана мозочна смрт и беа трансплантирани кај 35 годишна жена и 60 годишен маж. По трансплантацијата, пациентите закрепнуваат на Клиниката за уро...

Фото: Украинка ископала тунел за да го спаси синот од затвор

Фото: Украинка ископала тунел за да го спаси синот од затвор

Педесетиедногодишната жена изнајмила куќа во близина на затворот во Запорошката област на југот од Украина. Потоа со лопати и мотики копала тунел на длабочина од три метри и долг 10 метри се до затворските ѕидини. К...

Италијаните му продале заштитен остров на Украинец за 10 милиони евра

Италијаните му продале заштитен остров на Украинец за 10 милиони евра

Според Кориере дела Сера, Богуслаев (42) е син на украинскиот претприемач и политичар Бијачеслав Богуслајев, сопственик на компанија која била лидер во производството на мотори за авиони и хеликоптери. Куќите во форма на желка...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube