Најважни вести

Полицијата привела едно лице кое повикувало на пречрктување на гласачки ливчиња

На оваа тема во вестите ја вклучуваме Јана Јосифоска со последните информации. ,,Денеска во по...

Почна изборниот процес, право на глас денеска имаа болните од Ковид-19

Од таму посочија дека иако гласањето се одвивало во тешки услови, поради коронавирусот, денот пом...

„Само Вистина" со д-р Никола Пановски

Се исполнија псимистичките прогнози, состојбата е резултат на непочитување на мерките, особено шт...

Во кафулиња и ресторани не мора да седат само двајца на маса

Во кафулиња и ресторани не мора да седат само двајца на маса

Владата на денешната седница ги укина ограничувањата кои предвидуваа во угостителските објекти да може да седат само по двајца на маса или четворица ако се од исто семејство со што практично се олеснува соборањето и седењето по к...

Словенија ќе ја приспособи германската апликација за следење на Ковид-19

Словенија ќе ја приспособи германската апликација за следење на Ковид-19

Словенија ќе ја прилагоди апликацијата за следење на контакти на заразени со коронавирус, што веќе се користи во Германија, рече денеска  министерот за јавна администрација Боштијан Коритник. Апликацијата, која заразените...

Владата ги донесе Протоколите  за работа на базените и плажите

Владата ги донесе Протоколите за работа на базените и плажите

Владата на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со КОВИД-19. Согласно Протоколот за работата н...

Во Србија најголем број заболени на респиратори, починаа уште 12 лица

Во Србија најголем број заболени на респиратори, починаа уште 12 лица

На респиратори има 154 пациенти, што е најголем број од почетокот на епидемијата на корона во Србија. Во текот на вчерашниот ден, бројот на ново заразени лица во таа земја се намали (вчера 287) во однос на претходниот ден, но ...

34 милиони Кинези се во опасност од страшните поплави (ВИДЕО)

34 милиони Кинези се во опасност од страшните поплави (ВИДЕО)

Поплавите во јужна Кина погодија скоро 34 милиони луѓе, а не се очекува да престане дождот во наредните денови, јавуваат државните медиуми . Обилните дождови ги претворија улиците во реки и ги поплавија зградите. Од почеток...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube