Последни вести

Најважни вести

Ковачевски-Петков: Бугарија се согласи на употреба на краткото име С.Македонија

 Пред платото на Владата тој беше дочекан од македонската делегација предводена од премиерот...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Од тој датум парно за скопјани ќе има до 1 по полноќ. Колку точно ќе не чини оваа кризна состо...

Левица со герила пречек на Петков: Добродојдовте администратори на Цар Борис

На транспарент поставен на влезот на Скопје пишува „Добредојдовте администратори на Цар...

Влада: Наставата во основното и средното образование ќе трае 172, односно 158 наставни денови

Влада: Наставата во основното и средното образование ќе трае 172, односно 158 наставни денови

Со оваа одлука бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во основните училишта во услови на вонредни околности се утврдува на 172 наставни денови, што значи дека зимскиот распуст на учениците ќе трае до 1 февруари ...

Вандалско однесување во Градскиот парк, три клупи фрлени во езерцето!

Вандалско однесување во Градскиот парк, три клупи фрлени во езерцето!

 Она што го оставиле несовесните граѓани зад себе ги запрепастиле дежурните служби во нивната редовна контрола и чистење на зеленилото. За воведувањето комунална полиција, како дополнително засилување на инспекторатите, к...

Европскиот парламент има нова претседателка на местото на починатиот Сасоли

Европскиот парламент има нова претседателка на местото на починатиот Сасоли

„Давид Сасоли беше борец, тој се бореше за Европа, за нас, за овој парламент“, рече Мецола на почетокот на својот победнички говор, додавајќи дека ќе продолжи да оди по тој пат. Таа им порача на европратениците дек...

„Недела неработен ден“ пред Уставен, ССМ се заканува со штрајкови

„Недела неработен ден“ пред Уставен, ССМ се заканува со штрајкови

Претседателството на ССМ одржало вонреден состанок по информацијата дека Стопанската комора на Македонија ги оспорила измените на Законот, со образоложение дека тие се  спротивни на слободата и пазарот на претприемништво. ...

Рот: Бугарија да ги спроведе пресудите на ЕСЧП и да признае македонско малцинство

Рот: Бугарија да ги спроведе пресудите на ЕСЧП и да признае македонско малцинство

Тој на неговиот официјален Твитер профил напиша дека Бугарија конечно треба да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права и „да признае македонското малцинство во Бугарија“. Во ЕУ ниту една земја не ...

Србија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Србија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Од скоро 40.000 тестирани, 45,3 отсто од примероците биле позитивни, што значи дека речиси секој втор тестиран бил заразен со корона. Србија на почетокот на годината имаше нешто повеќе од 2.000 заразени на дневна основа, но бр...

Косовски автобус слета од автопат во Бугарија, најмалку 29 повредени (ВИДЕО)

Косовски автобус слета од автопат во Бугарија, најмалку 29 повредени (ВИДЕО)

Според приштинските медиуми, несреќата се случила околу 4.30 часот, кога патнички автобус од Косово удрил во запрен камион кој превезувал дрва. Возачот на камионот наводно се обидел да им укаже на другите во сообраќајот дека п...

Гаврил Бубевски избран за шеф на ОЈО Скопје,Стефчо Донев виш обвинител во Штип

Гаврил Бубевски избран за шеф на ОЈО Скопје,Стефчо Донев виш обвинител во Штип

 Во соопштението по седницата што го објавија од Советот на нивната веб страница, стојат само имињата на новоизбраните, но нема образложение за одлуката. Бубевски, кој се споменуваше и акко можен наследник на Јовески на м...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube