Последни вести

Најважни вести

Шахпаска со извинување до Канал 5 кон нашиот колега и компанија

Канал 5 ТВ го прифаќа извинувањето , кое покрај човечката димензија како што самата напишала , оч...

Скопските улици празни – половина град замина пред полицискиот час

Оние што останаа во Скопје ја почитуваат мерката за забрана. Коронавирусот најбрзо се шири во ...

„Само Вистина“ со Игор Николов и Јагода Шахпаска

Со излегување надвор од градот,  асимптоматските случаи може да го рашират вируаот, сега сме...

Ексклузивно интервју на професорката Ана Глигиќ за Канал 5

Ексклузивно интервју на професорката Ана Глигиќ за Канал 5

Професорката Ана Глигиќ жената која во 1972 година го потврди првиот случај на Вариола вера во тогашна Југославија и како микробиолог го потврди првиот Марбург вирус ексклузивно во интервју за Канал 5 телевизија објаснува дека во...

Видео: Демонстрант запали полицаец во Мексико

Видео: Демонстрант запали полицаец во Мексико

За време на протестите во мексиканскиот град Гвадалахара дошло до инцидент во кој е запален полицац. Во Мексико траат протестите и немирите заради полициската бруталност и смртта на мажот кој починал после апсењето, баш како ш...

Видео: Старец спасен од пожар во Париз на неверојатен начин

Видео: Старец спасен од пожар во Париз на неверојатен начин

Додека старецот стоел на терасата, а зад него се гледал густ чад, тројцата млади со неверојатна брзина се качиле по ѕидот на зградата. Го извлекле старецот и го префрлиле на соседната тераса која не била зафатена од пожарот. С...

СЗО: Сите треба да носат заштитни маски и надвор каде има ризик од пренесување на вирусот

СЗО: Сите треба да носат заштитни маски и надвор каде има ризик од пренесување на вирусот

Светската здравствена организација ги ажурираше своите упатства со препораки и им препорача на владите во светот да инсистираат сите да носат маски за лице на јавни места каде постои ризик од пренесување на коронавирусот, за да с...

Ганиу за Канал 5: Заразата се прошири поради непочитување на мерките во неделата пред Рамазан

Ганиу за Канал 5: Заразата се прошири поради непочитување на мерките во неделата пред Рамазан

Зголемениот број на заразени од коронавирусот во Чаир се должи на непочитување на превентивните мерки од страна на граѓаните кои се опуштија особено во последната недела во пресрет на празникот Рамазан Бајрам кога и владата најав...

Најголем број од позитивните асимптоматски случаи се во Чаир и во Бутел

Најголем број од позитивните асимптоматски случаи се во Чаир и во Бутел

Потврдени се вкупно 180 нови случаи на заразени со коронавирусот, повеќе од 100 се во Скопје. Министерот за здравство уверува дека кластерите се познати и не постои ризик за неконтролирано ширење на вирусот. Вели веќе од понед...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми