Последни вести

Најважни вести

„Само Интервју” со Зоран Заев

Тестови ќе има за сите за кои што е потребно, без оглед колку ќе не чинат, рече Заев. Повл...

30 новозаболени во последните 24 часа, вкупната бројка се искачи на 384

 Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција попладнево информираше дека најг...

Вознемирувачко видео: Двајца штипјани брутално тепаат девојка

Двајца штипјани со клоци и тупаници брутално тепаат девојка.. На видеото може да се забележи к...

Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина милион

Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина милион

Повеќе од 50.000 луѓе починале во пандемијата, а половина од човештвото е во изолација. Во последните 24 часа починале 760 луѓе во Италија, 950 во Шпанија и 569 во Велика Британија. Холандија и Белгија исто така известуваат...

Столтенберг: НАТО е создаден за кризи, можеме да помогнеме во кризата со коронавирусот

Столтенберг: НАТО е создаден за кризи, можеме да помогнеме во кризата со коронавирусот

На покана на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг учествува министерот за надворешни работи, Никола Димитров. По состанокот Столтенберг порача дека Алијансата е создадена токму се справување со кризи и ќе помог...

Германија ќе прима сезонски работници и покрај пандемијата

Германија ќе прима сезонски работници и покрај пандемијата

Властите, сепак, дозволија пристигнување на 80.000 работници неделно по воведувањето на забраната за движење. „Ова е добра вест за нашите земјоделци. Жетвата не може да чека, ниту се сее“, рече германската министер...

Европската Комисија го претстави пакетот помош за коронакризата, европските фондови може да се исцрпуваат до крај

Европската Комисија го претстави пакетот помош за коронакризата, европските фондови може да се исцрпуваат до крај

Комисијата објави три нови предлози за ублажување на економските и социјалните последици од пандемијата на коронавирус. Првиот предлог се однесува на шема за поддршка на скратеното работно време, загарантирана од сите земји-чл...

Вучиќ воведе нови мерки: Полициски час од сабота во 13 до понеделник во 5 часот

Вучиќ воведе нови мерки: Полициски час од сабота во 13 до понеделник во 5 часот

„Очекуваме забрзување во наредните 72 часа во однос на бројот на заразени лица. За жал, се очекува зголемување на бројот на загинати. Ова не е предвидување, туку врз основа на бројот на лица на респиратори, со 81 лица во се...

Старецот кој го преживеа коронавирусот и Втората светска војна , денеска слави 104 роденден (ВИДЕО)

Старецот кој го преживеа коронавирусот и Втората светска војна , денеска слави 104 роденден (ВИДЕО)

Лапчис вчера го прослави својот 104 роденден, скоро еден месец откако за прв пат покажа симптоми на зараза со коронавирус.   „Ова лесно можеше да заврши поинаку“, изјави лекарот Роб Ричардсон за ОББ. ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми