Последни вести

Најважни вести

Изборна кампања од денеска до 15 октомври на полноќ

Политичките партии и независните кандидати веќе ги најавија своите активности во кампањата иако н...

Почнува давањето на трета доза од вакцините против Ковид-19

Министерот Филипче вчера изјави  дека ќе се испраќаат СМС пораки како потсетување за вакцина...

Санкционирани 181 возач во Скопје, 61 за брзо возење, 30 под дејство на алкохол

На територијата на град Скопје, како што се посочува, изречени се вкупно 181 мерка, меѓу кои за в...

Претседателката на ЕК Фон дер Лајен утре во посета на Македонија

Претседателката на ЕК Фон дер Лајен утре во посета на Македонија

Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заевна платото пред Владата. Според агендата, предвидено е двете делегации да заминат во Младинскиот културен центар, каде, по настанот предвиден во фоајето на МКЦ, ќе се упат...

Видео: Серија земјотреси во Грција, оштетени повеќе куќи, згради...

Видео: Серија земјотреси во Грција, оштетени повеќе куќи, згради...

Епицентарот на потресот е кај островот Кирт, а според првичните информации станувало збор за потреси со јачина од 6, 4, 3.7, 4.6, 3 и 3.2 степени по Рихтеровата скала. Коментарите на страницата „EMSC“ ја потврдуваа...

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј

Карантинот во сиднеј и во останатиот дел од австралиската држава Нов Јужен Велс ќе биде укинат кога стапката на целосно вакцинирани ќе надмине 70 проценти, цел што премиерката на таа држава, Гладис Береџиклијан, очекува да биде п...

Пендаровски, Црвенковски и Иванов на научен собир во МАНУ

Пендаровски, Црвенковски и Иванов на научен собир во МАНУ

На првиот ден од собирот, како што е најавено, свое  обраќање имаат  актуелниот претседател Стево Пендаровски и поранешните претседатели Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов, Живко Кондев, шеф на кабинетот на првиот претсе...

Министерството за економија ќе го одбележи светскиот ден на туризмот

Министерството за економија ќе го одбележи светскиот ден на туризмот

Министерството го одбележува секоја година светскиот ден на туризмот како можност на едно место да се соберат сите чинители од туристичко-угостителскиот сектор кои, како што наведува, со својата работа и ангажман придонесуваат за...

Османи оствари телефонски разговор со Пандор

Османи оствари телефонски разговор со Пандор

Главна тема на разговор на двајцата министри беше можноста за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Јужноафриканската Република, а воедно, заеднички беше констатирано дека двете земји иако географски од...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube