Последни вести

Најважни вести

Нови 147 случаи со Ковид-19, шестмина починати, 111 оздравени

Само во последното деноноќие во „8 – ми септември“, општата болница што стана п...

Жестока предизборна кампања, програми, ветувања, црна кампања зачинета со „бомби“

Црна кампања со меѓусебни обвинувања, манипулации и застарени националистички чувства наместо реа...

Со традиционален огномет, Американсата амбасада го одбележа Денот на независноста на САД ,4 јули (ВИДЕО)

Целокупната прослава која што поради пандемијата, не беше јавна и траеше вкупно 30-тина минути, з...

Македонија во моментов има шест пати повеќе заразени од просекот

Македонија во моментов има шест пати повеќе заразени од просекот

Грчките плажи блиску, но истовремено мошне далечни за македонските граѓани. Базирано на пресметка со сегашните познати податоци, доколку заразата се шири со истиот фактор на преносливост, нереална е надежта во наредните две недел...

Неколкумина приведени и 50 осомничени за детска порнографија по рацијата на италијанската полиција

Неколкумина приведени и 50 осомничени за детска порнографија по рацијата на италијанската полиција

Според новинската агенција „Анса“, извршен е претрес во домовите на 50 осомничени на возраст од 19 до 55 години, за време на кои биле уапсени најмалку три лица. Еден осомничен е веќе во притвор. Инспекторите, чија ...

Денеска е најлош ден во светот од почетокот на пандемијата , над 200.000 новозаразени

Денеска е најлош ден во светот од почетокот на пандемијата , над 200.000 новозаразени

Повеќето нови инфекции се во САД, Бразил и Индија, според СЗО. Стариот црн рекорд беше на 28 јуни кога биле заразени 189.077 лица за еден ден. Бројот на смртни случаи дневно е стабилен на околу пет илјади. Според пресмет...

Меркел јавно им се заблагодари на постарите граѓани за одговорното однесување за време на карантинот

Меркел јавно им се заблагодари на постарите граѓани за одговорното однесување за време на карантинот

„Сакам им да се обратам особено на групата граѓани кои сметаат дека е многу тешко и многумина сè уште живеат со многу ограничувања: нашите постари сограѓани“, рече Ангела Меркел во својата редовна видео-порака....

Стапија на сила уставните измени – Путин сега може да владее до 2036 година

Стапија на сила уставните измени – Путин сега може да владее до 2036 година

Гласачите со големо мнозинство ги поддржаа уставните измени донесени по гласањето во средата. Скоро 78 проценти од гласачите кои учествувале на референдумот ги поддржаа уставните измени. Кремљ резултатот го нарече триумф, доде...

Протести пред најголемата германска кланица , каде што работат и македонски граѓани (ВИДЕО)

Протести пред најголемата германска кланица , каде што работат и македонски граѓани (ВИДЕО)

„Затворете ја месната индустрија“ и „Престанете да ги искористувате луѓето, животните и природата“, пишува на  транспарентот, што активиститре го поставија на покривот на фабриката. Во исто време, око...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube